Mersin ili'nde bulunan sivrisinek türlerinin morfolojik olarak teşhisi ve DNA barkodlama yöntemi ile moleküler analizleri
Morphological identification of mosquito species found in Mersin province and their molecular analysis using DNA barcoding method
- Tez No: 918479
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORA KAYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma 2021-2024 yılları arasında Mersin ilinde yayılış gösteren sivrisinek türlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Mersin ili sınırları içerisinde bulunan 7 ilçeye ait 42 mahallede tespit edilen üreme alanlarından, sivrisineklerin yumurta, larva ve pupaları olmak üzere toplam 115 adet örnekleme yapılmıştır. Toplanan sivrisinek yumurta, larva ve pupaları uygun koşullar altında ergin döneme ulaşmaları sağlandıktan sonra morfolojik olarak incelenmiştir ve daha sonra DNA Barkodlama yöntemi ile moleküler olarak analiz edilmiş ve türlerin moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Sivrisinek türlerinin moleküler olarak belirlenmesi amacıyla mitokondrial gen bölgesi olan COI farklılıklarına dayanan yönteme göre değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen gen dizileri ile yapılan BLAST analizi sonuçlarına göre Culex laticinctus, Culex perexiguus, Culex pipiens, Culex quinquefasciatus, Culiseta longiareolata, Ochlerotatus caspius olmak üzere toplam 6 farklı sivrisinek türünün Gen Bankası'nda kayıtlı ilgili türlerle benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Oluşturulan filogenetik ağaçta 6 farklı sivrisinek tür kompleksinin olduğu bir dallanma görülmüştür. Çalışmada elde edilen morfolojik ve moleküler veriler bir arada değerlendirildiğinde, Moleküler olarak 6 adet farklı tür olduğu düşünülen kolların morfolojik teşhisi Prof. Dr. Fatih Mehmet Şimşek tarafindan Aedes caspius , Anopheles sacharovi , Ochlerotatus caspius , Culex pipiens kompleksi olarak tanımlanmıştır. Culex pipiens kompleksinin bölgede her alanda yaygın olarak bulunduğu ve bu kompleks üzerinde daha kapsamlı çalışmaların yapılmasının gerekli olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the mosquito species spread in Mersin province between 2021-2024. For this purpose, a total of 115 samples, including mosquito eggs, larvae and pupae, were created from the breeding areas detected in 42 neighborhoods of 7 districts within the borders of Mersin province. The collected mosquito eggs, larvae and pupae were examined morphologically after they reached adulthood under appropriate conditions and then molecularly analyzed using the DNA Barcoding method to identify the species. In order to molecularly determine the mosquito species, an evaluation was made according to the method based on the differences in the ITS2 region in rDNA and the DNA isolation of the collected mosquito species and the amplification of these DNAs with a primer belonging to the ITS gene region and Polymerase Chain Reaction (PCR) were successfully performed. According to the results of BLAST analysis performed with the obtained gene sequences, it was determined that a total of 6 different mosquito species, namely Culex laticinctus, Culex perexiguus, Culex pipiens, Culex quinquefasciatus, Culiseta longiareolata, Ochlerotatus caspius showed similarity with the related species recorded in GenBank. A branching with 6 different mosquito species complexes was observed in the created phylogenetic tree. When the morphological and molecular data obtained in the study were evaluated together, the morphological diagnosis of the arms, which were thought to be 6 different species molecularly, was defined by Prof. Dr. Fatih Mehmet Şimşek as Aedes caspius, Anopheles sacharovi, Ochlerotatus caspius, Culex pipiens complex. It is concluded that the Culex pipiens complex is widespread in all areas of the region and more comprehensive studies on this complex are necessary.