Mesleki ve teknik liseler ile anadolu liselerinde öğrenim gören ergenlerin benlik saygısı, sosyal görünüş kaygısı ve anne babalarına bağlanma düzeylerinin incelenmesi
Investigation of self-esteem, social appearance anxiety and attachment to mothers and fathers of students going to vocational and technical high schools and anatolian high schools
- Tez No: 585109
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE GÜNGÖR AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmanın amacı; Mesleki ve Teknik Lise ile Anadolu Lisesine giden öğrencilerin benlik saygısı, sosyal görünüş kaygısı ile ebeveynlerine bağlanma düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma Mersin İli'nde bulunan (Yenişehir İlçesi) iki Mesleki ve Teknik Lise ile iki Anadolu Lisesinde yapılmıştır. Araştırma; Mesleki ve Teknik Liseye giden 310 ve Anadolu Lisesine giden 256, toplam 566 (300 kız,266 erkek) öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilere veri toplama aracı olarak“Lise Öğrencileri Özsaygı Envanteri”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”,“Anne-Baba ve Akran Bağlanma Envateri”ve“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22 programı ile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Mesleki ve Teknik Liseye giden öğrenciler ile Anadolu Lisesine giden öğrencilerin benlik saygısı, sosyal görünüş kaygısı ve ebeveyn bağlanma puanları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Değişkenler açısından incelendiğinde Mesleki ve Teknik Lise ile Anadolu Lisesine giden öğrencilerin benlik saygısı puanları ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Mesleki ve Teknik Liseye ve Anadolu Lisesine giden öğrencilerin benlik saygısı, sosyal görünüş kaygısı ve ebeveyne bağlanma düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde bağlanma puanları ile benlik saygısı puanları arasında negatif yönde düşük düzeyde ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of the study; Vocational and Technical High School and Anatolian High School students who go to self-esteem, social appearance concerns and their levels of attachment to their parents are in the nature of various variables. The study is located in two vocational and technical high schools and two Anatolian high schools in Mersin (the districts of Yenişehir). The research; a total of 566 (300 girls, 266 boys) students attend the Vocational and Technical High School 310 and Anatolian High School 256. In order to collect data, the students who participated the research were appiled“School Students Self-Esteem Inventory”,“Social Appearance Anxiety Scale”,“ Parents and Peer Attachment Initiatives ”and“Personal Information Form”were applied. The data obtained in the research was computerized through SPSS 22 program. According to the findings, there is not determined a significant difference between self-esteem, social appearance anxiety and parental attachment scores of those attending Vocational and Technical High School and those attending Anatolian High School. When variables examined, a significant difference determined between vocational and Technical High School and Anatolian High School students self-esteem and gender variable scores. When it is examined the relation of those students self-esteem, social appearance anxiety and orientation of parents, who are attending vocational and Technical High School and Anatolian High School, it is seen negatively low relation between self-esteem and orientation of parents.