Trichosporon asahii kökenlerinin azol grubu antifungallere direncinin fenotipik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
İnvestigation of the resistance of trichosporon asahii strains to azole group antifungals using phenotypic and molecular methods
  1. Tez No: 918485
  2. Yazar: AYTAJ SULEYMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son 30 yılda dünya genelinde Trichosporon asahii vakaları özellikle bağışıklığı baskılanmış bireylerde artan sıklıkla izole edilmeye başlanmıştır. Son zamanlarda tedavide en etkili seçenek olan azol grubu antifungallere karşı artan direnç gözlemlenmektedir. Direnç artışına rağmen, direnç mekanizmaları henüz tam olarak belli değildir. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesine 2014-2024 yılları arasında gelen, identifikasyonları MALDİ-TOF MS ile gerçekleştirilen klinik örneklerden 20 T.asahii çalışmaya dahil edilmiş ve izolatların antifungal ilaçlara direnç profilinin belirlenmesi ve azol grubu antifungallere olan direncinin moleküler yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Antifungal duyarlılık profilini belirlemek için, Thermo Scientific Sensititre YeastOne Duyarlılık Mikroplate`leri kullanılmıştır. Böylelikle, flukonazole (FZ), vorikonazole (VOR), itrakonazole (IZ), posokonazole (PZ), amfoterisin B (AB), 5-Flusitozin (FZ), anidulafungin (AND), caspofungin (CAS) ve mikafungin (MD) ilaçlarına karşı duyarlılıkları belirlenmiştir. Antifungal duyarlılıklar sırasıyla: FZ MİK 50>4, MİK 90> 4; VOR MİK 50> 0.12, MİK 90> 0.12; IZ MİK 50> 0.25, MİK 90> 0.5; PZ MİK 50> 0.5, MİK 90> 0.5; AB MİK 50> 2, MİK 90> 4; FC MİK 50> 16, MİK 90> 32 olarak saptanmıştır. Ekinokandin grubu antifungaller olan CAS, AND ve MF'ye ise beklendiği gibi MİK >8 mg/ml olarak dirençli bulunmuştur. 20 izolata ait ERG11 geni Sanger dizileme yöntemi ile dizilenmiştir. 4 farklı varyant tespit edilmiştir. 3 kökende 14 bp`lik insersiyon, farklı 3 kökende 8 bp`lik insersiyon ve diğer 2 örnekte 282. pozisyondan sonra 13 bazlık değişim gözlemlenmiştir. Antifungal duyarlılık profiline baktığımızda değişim tespit edilen örneklerde birbirlerine benzerlik gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the past 30 years, cases of Trichosporon asahii have increasingly been isolated globally, particularly in immunocompromised individuals. Recently, there has been an observed rise in resistance to azole antifungals, which are considered the most effective treatment option. Despite this increase in resistance, the mechanisms behind it are not yet fully understood. Between 2014 and 2024, 20 T. asahii isolates, identified using MALDI-TOF MS, were included in this study from clinical samples received at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital. The aim was to determine the antifungal resistance profiles of these isolates and to investigate the molecular mechanisms behind resistance to azole antifungals. To determine the antifungal susceptibility profiles, Thermo Scientific Sensititre YeastOne susceptibility microplates were used. The susceptibility to the following antifungal agents was evaluated: fluconazole (FZ), voriconazole (VOR), itraconazole (IZ), posaconazole (PZ), amphotericin B (AB), 5-flucytosine (FC), anidulafungin (AND), caspofungin (CAS), and micafungin (MF). The antifungal susceptibility results were as follows: FZ: MIC 50 >4, MIC 90 >4; VOR: MIC 50 >0.12, MIC 90 >0.12; IZ: MIC 50 >0.25, MIC 90 >0.5; PZ: MIC 50 >0.5, MIC 90 >0.5; AB: MIC 50 >2, MIC 90 >4; FC: MIC 50 >16, MIC 90 >32. As anticipated, the echinocandin class antifungals CAS, AND, and MF showed resistance with MIC values >8 mg/ml. The ERG11 gene from the 20 isolates was sequenced using the Sanger sequencing method. Four distinct variants were identified: a 14-bp insertion in three isolates, an 8-bp insertion in three other isolates, and a 13-base change occurring after position 282 in two isolates. A correlation between these mutations and the antifungal susceptibility profiles was observed, with similarities noted among the isolates exhibiting these changes.