Fare embriyolarının in vitro geliştirilmesi ve vitrifikasyonunda nobiletinin etkisi
Effect of nobiletin in the in-vitro development and vitrification of mice embryo
- Tez No: 918486
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BİRLER, PROF. DR. AYŞE NAZLI BAŞAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Reaktif oksijen türleri (ROS), hücrelerin normal işleyişi sırasında üretilen ve bazı metabolik süreçler için faydalı olabilen moleküllerdir. Ancak, aşırı ROS üretimi, hücrelerde oksidatif strese yol açarak apoptozu tetikleyebilir. Embriyoların in vitro kültürü sırasında ve dondurulup çözündürülmesi sonrasında aşırı ROS üretimi, hücre membranı lipidlerinin peroksidasyonuna, mitokondriyal disfonksiyona ve DNA hasarına neden olarak hücresel canlılığı ciddi şekilde tehdit eder. Bu stresi azaltmada antioksidanlar önemli bir rol oynar ve ROS ile etkileşime girerek onları zararsız hale getirir. Böylece oksidatif stresi önleyerek hücreleri korur. Nobiletin, turunçgillerden izole edilmiş polimetoksillenmiş bir flavonoiddir. Nobiletinin birçok in vitro deneyde antioksidan etkisine dair literatür bulunurken, fare embriyo gelişimi ve dondurulması konusunda kullanıldığı bir çalışma bulunamamıştır. Bu çalışmada, nobiletinin antioksidan etkisi üç aşamada incelenmiştir. İlk olarak, in vitro embriyonik hücreler üzerinde toksisite testi gerçekleştirilmiştir. Toksisite testi sonuçlarına dayanarak belirlenen 25 µM, 50 µM ve 75 µM nobiletin dozları, tek hücreli fare embriyolarının embriyo kültür medyumuna eklenmiş ve in vitro embriyo gelişimi ile embriyo kalitesi değerlendirilmiştir. Son aşamada, dondurulan embriyolar çözündürülerek, nobiletin eklenmiş medyumlarda embriyoların canlılık durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reactive oxygen species (ROS) are molecules produced during the normal functioning of cells and can be beneficial for some metabolic processes. However, excessive ROS production can lead to oxidative stress in cells and trigger apoptosis. Excessive ROS production during in vitro culture of embryos and after vitrification can cause peroxidation of cell lipids, mitochondrial dysfunction, seriously threatening cellular viability. Antioxidants play an important role in reducing this stress rendering them harmless. Thus, they protect cells by preventing oxidative stress. Nobiletin is a polymethoxylated flavonoid isolated from citrus fruits. While there is literature on the antioxidant effect of nobiletin in many in vitro experiments, there is no study on mouse embryo development and freezing. In this study, the antioxidant effect of nobiletin was investigated in three steps. First, a toxicity test was performed on in vitro embryonic cells. Based on the toxicity test results, the doses of 25 µM, 50 µM and 75 µM nobiletin were added to the embryo culture medium of single-cell mouse embryos and in vitro embryo development and embryo quality were evaluated. In the last step, frozen embryos were thawed and the viability of the embryos was examined in media supplemented with nobiletin.