Hipoksik iskemik ensefalopatisi olan yenidoğanlarda terapötik hipoterminin myokardiyal ileti sistemine etkisi
Effect of therapeutic hypothermia on myocardial conduction system in newborns with hypoxic ischaemic encephalopathy
  1. Tez No: 918498
  2. Yazar: SEMA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖYKÜ TOSUN, PROF. DR. HÜSNÜ FAHRİ OVALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hipoksik iskemik ensefalopati, doğum asfiksisine bağlı olarak ortaya çıkan ve kalıcı beyin ve organ hasarına yol açabilen ciddi bir klinik durumdur. Terapötik hipotermi, hipoksik iskemik ensefalopati tedavisinde beyin koruyucu etkileriyle standart bir uygulama haline gelmiştir. Ancak hipotermi, kardiyovasküler sistemi etkileyerek miyokardiyal ileti sürecinde değişikliklere yol açabilir. Bu çalışmada, hipoksik iskemik ensefalopati tanılı yenidoğanlarda terapötik hipoterminin miyokardiyal depolarizasyon, repolarizasyon ve elektrokardiyografi parametreleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma, kalp ileti sistemi üzerindeki dinamik değişiklikleri anlamayı ve ritim bozukluğu riskini azaltmaya yönelik stratejiler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu prospektif, gözlemsel çalışma Ocak-Ekim 2024 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Neonatoloji Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya orta-ağır hipoksik iskemik ensefalopati tanısı konmuş, doğumdan sonraki ilk 6 saat içinde TH uygulanan 11 yenidoğan ile kontrol grubundaki sağlıklı 13 term yenidoğan dahil edilmiştir. Hipoksik iskemik ensefalopati grubundaki yenidoğanlar 33,5°C'ye soğutulmuş, bu sıcaklıkta 72 saat tutulmuş ve yeniden ısıtma sürecinde vücut ısısı 36,5°C'ye ulaştığında son elektrokardiyografi kayıtları alınmıştır. Kontrol grubunda ise 24. ve 72. saatlerde elektrokardiyografi kayıtları yapılmıştır. Değerlendirilen elektrokardiyografi parametreleri arasında kalp hızı, RR mesafesi, P dalgası, PR aralığı, P dispersiyonu, QRS süresi, QT ve QTc aralıkları, QT ve QTc dispersiyonları, Tpe/QT oranı, QRS/QTc oranı ve JT aralığı bulunmaktadır. Tüm ölçümler, Amerikan Kalp Derneği'nin önerilerine uygun şekilde D2 derivasyonu kullanılarak ve dijital kumpasla tek bir gözlemci tarafından gerçekleştirilmiştir. Hipoksik iskemik ensefalopati grubunda soğutma tedavisi esnasında kalp hızı düşük, RR mesafesi yüksek (p=0,0001); P dalga süresi ve P dispersiyonu artmış (p=0,0001), PR aralığı uzamış (p=0,002), QRS süresi, QT ve QTc süreleri uzamış (p=0,0001), QT ve QTc dispersiyonları artmış (p=0,0001), JT ve Tpe aralıkları uzamış (p=0,0001) olarak saptanmıştır. TPe/QT oranı hipoksik iskemik ensefalopati grubunda 36. ve 48. saatlerde kontrol grubuna göre düşük bulunurken (p=0,042, p=0,022), soğutma tedavisinin diğer zaman dilimlerinde değişim göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Hypoxic ischaemic encephalopathy is a severe clinical condition that occurs due to birth asphyxia and can lead to permanent brain and organ damage. Therapeutic hypothermia has become a standard practice in the treatment of hypoxic ischaemic due to its neuroprotective effects. However, hypothermia may affect the cardiovascular system and lead to changes in myocardial conduction process. This study evaluates the effects of therapeutic hypothermia on myocardial depolarisation, repolarisation and electrocardiography parameters in neonates with hypoxic ischaemic encephalopathy. The study aims to understand the dynamic changes in the cardiac conduction system and to develop strategies to reduce the risk of rhythm disturbances. This prospective, observational study was conducted between January and October 2024 in the Neonatology Clinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. The study included 11 newborns diagnosed with moderate-to-severe hypoxic ischaemic encephalopathy who underwent therapeutic hypothermia within the first 6 hours after birth and 13 healthy term newborns in the control group. Neonates in the hypoxic ischaemic encephalopathy group were cooled to 33.5°C, kept at this temperature for 72 hours, and the last electrocardiography recordings were taken when the body temperature reached 36.5°C during the rewarming process. In the control group, electrocardiography recordings were obtained at 24 and 72 hours. electrocardiography parameters evaluated included heart rate, RR distance, P wave, PR interval, P dispersion, QRS duration, QT and QTc intervals, QT and QTc dispersion, Tpe/QT ratio, QRS/QTc ratio and JT interval. All measurements were performed by a single observer using the D2 lead and digital callipers in accordance with the recommendations of the American Heart Association. In the hypoxic ischaemic encephalopathy group, heart rate was found to be low, RR distance was found to be high (p=0.0001), P wave duration and P dispersion increased (p=0.0001), PR interval prolonged (p=0.002), QRS duration, QT and QTc durations prolonged (p=0.0001), QT and QTc dispersions increased (p=0.0001), JT and Tpe intervals prolonged (p=0.0001) during cooling treatment. TPe/QT ratio was found to be lower in the hypoxic ischaemic encephalopathy group compared to the control group at 36th and 48th hours (p=0.042, p=0.022), but did not change at other time periods of cooling treatment.