Diyabetik makülopati tipi ile serum lipid profili ilişkisi ve uygulanan lazer fotokoagülasyon tedavisinin görme prognozuna etkisi
The Relationship between diabetic maculopathy and serum lipid profile and the effect of laser photocoagulation on visual prognosis
  1. Tez No: 91851
  2. Yazar: ATAMAN GENÇGÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu araştırmada makülopati gelişimi üzerinde serum lipid düzeylerinin etkisi ve gelişen makülopatilerin tedavisinde fotokoagülasyon yöntemlerinin etkinliği araştırılmıştır. Nonproliferatif dönemdeki ve maküler ödemli 40 hastanın 80 gözü, 1.10.1998 - 1.8.2000 tarihleri arasında hastalığın doğal seyri boyunca uygulanan lazer fotokoagülasyonun uzun dönem sonuçları, randomize klinik çalışma ile değerlendirilmiştir. Bütün hastalar tip II diabetli, preproliferatif ve zemin dönemde ve daha önce hiç birine panretinal lazer fotokoagülasyon uygulanmamış hastaların arasından seçilmiştir. Hastaların gözleri iki farklı gruba ayrıldı.Grup A' da (Diffüz Makülopatili) 37 gözün serum üpid düzeyi ve grid lazer fotokoagülasyonuna görme prognozuna nasıl etki ettiği, Grup B'de ise(Fokal Makülopatili) 43 göze fokal lazer fotokoagülasyon ve serum lipid düzeyinin nasıl etki ettiği değerlendirilmiştir. Grup A(Diffüz Makülopatili 01gular)'da 4(%10,8) olguda serum trigliserid düzeyi, 2(%2,7) olguda serum kolesterol düzeyi yüksek çıkmış olup, 31(%86,5) olguda ise serum lipid profili normal seyretmiştir. Grup B'de ise 23 (%53,4) olguda serum trigliserid düzeyi, 12 (%27,9) oranında serum kolesterol düzeyi yüksek çıkmış olup, 8(%18,7) olguda normal lipid profili ile seyretmiştir. Grup B'de (Fokal Makülopatili Olgular) serum trigliseridinin yanı sıra prebeta düzeyinin yüksek seyrettiği gösterilmiş, grup A'da (Diffüz Makülopatili Olgular) ise lipoprotein(a), alfa lipoprotein düzeyinin yüksek seyrettiği gösterilmiştir. İki grubun lipid profilindeki farklılık istatiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. (p0, 05) Her iki gruba uygulanan lazer fotokoagülasyon sonrası, Grup A' da (Diffüz makülopatili) 9 (%24,32) gözde görmede artış, 18( %48,65) gözde görmede sabitlenme, 10(%27,03) gözde görmede azalma, Grup B'de (Fokal Makülopatili) 19 (%44,19) gözde görmede artış, 22(%51,16) görmede sabitlenme, 2(%4,65) gözde ise görmede azalma tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between diabetic maculopathy and serum lipid profile,and the effect of laser photocoagulation on visual prognosis. In this research was detected that the effect of the serum lipid levels on diabetic maculopathy and the effect of the laser photocoagulation techniques on the treatment of maculopathy.Eighty eyes of forty patients with nonproliferative diabetic retinopathy and macular edema were included in a randomized clinical study to determine the long term visual results of laser photocoagulation compared with the natural course of disease between dates 1.10.1998-1.8.2000. All were chosen from type II diabetes mellitus patients in preproliferative and background phases, no patients was treated with panretinal laser photocoagulation. Two different groups of patients were established. In group A, 37 eyes with diffuse maculopathy followed to detect how grid laser photocoagulation and serum lipid levels effect on the visual prognosis.In group B, 43 eyes with focal maculopathy were followed to detect how focal laser photocoagulation and serum lipid levels effect on the visual prognosis. In group A (with diffuse maculopathy) 4(%10,8)eyes had a increase in serum trigliserid level, 2(%2,7)eyes had a increase in serum cholesterol level, 3 1 (%86,5)eyes had no change in serum lipid profile. In group B (with focal maculopathy ) 23(%53,4)eyes had a increase in serum trigliserid level, 12 (%27,9) eyes had increase in cholesterol levels, 8 (%18,7)eyes had no change in serum lipid profiles. In Group B ( with focal maculopathy) had a increase in serum trigliserid, prebeta lipoprotein levels. In Group A (with diffuse maculopathy ) had a increase alfa lipoprotein, lipoprotein(a) levels. The difference in lipid profile variations between the two groups was statistically significant(p0,05). After applying laser photocogulation, in Group A ( with diffuse maculopathy), 9 (%24,5) eyes had a recovery vision, 18 (%48,65) eyes had stabilization, 10 (%27,03) eyes had a decrease in vision.In Group B (with focal maculopathy) 19(%44,19) eyes had a recovery of 46