Diz medial osteoartritlerinde breys girişimlerinin semptomlar ve eklem biyomekaniği üzerine etkisi
- Tez No: 91852
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışma GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD.'na 3d ayı aşkın süreli diz ağrısı şikayeti ile başvuran ve medial kompartman gonartrozu tanısı konan 14 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların başlangıç değerlendirmelerinin sonuçlan kaydedildi ve diz ekleminin medial kompartmanındaki yükü azaltmak üzere tasarlanmış, dize valgus stres uygulayan breys takıldı. Her hasta altı ay süreyle sadece geceleri çıkarmak kaydıyla breys kullandı. Çalışmamızda, geç dönem diz medial osteoartrozu olan hastalarda basınç azaltıcı breyslerin tedavideki yeri ve etkinliği araştırıldı. Tedavinin klinik ve fonksiyonel etkinliği, womac diz osteoartrozuna spesifik ağrı ve yaşam kalite indeksi, düz yolda yürüme ve merdiven inip-çıkma zamanlan ve bu fonksiyonel testler sonrası uygulanan 100 mm. VAS kullanılarak değerlendirildi. Biyomekamk etkinlik de, ekstansör ve fleksör kas güçleri, femorotibial açı ve eklem hareket açıklığı ölçülerek değerlendirildi Klinik değerlendirme, breys uygulaması öncesi ve sonrasındaki sonuçlar karşılaştırılarak yapıldı. WOMAC ağn ve hastalığa bağlı yaşam kalitesi değerlerinde, breys uygulaması sonrası ölçümlerde önceki ölçümlere göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme bulunmuştur. Fonksiyonel yeterlilik değerlendirmesinde, düz yolda yürüme ve merdiven çıkma zamanlarında uygulama sonrası dönemde İstatistiksel değer taşıyan bir farklılık tespit edilmemiştir. Bununla birlikte, bu fonksiyonel testleri uygulama sonrasında hastaların yaşadığı ağn tecrübesi değerlendirmelerinde istatiksel anlamlılıkta farklılık bulunmuştur. Breysin diz eklemi üzerindeki biyomekanik etkiliğini değerlendirirken uygulama öncesi ve sonrasında femorotibial açı ve eklem hareket açıklığı ölçümlerinde istatiksel anlamlılıkta bir farklılık gözlenmedi Ancak, breys uygulaması sonrası izokinetik kas gücü değerlendirmesinde, hem fleksör hemde ekstansör kaslarda istatiksel anlamlılığı olan artış tespit edilmiştir. Sonuç olarak, artritik bölgedeki yükü azaltan ve propriosepsiyonu arttıran breys uygulamalarının, geç dönem diz medial osteoartritleri için faydalı bir konservatif tedavi olabileceğini düşünmekteyiz.. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in 14 patients who were referred to GMMA Department of Physical Medicine and Rehabilitation with knee pain lasting more than two months and were diagnosed as medial compartment gonarthrosis. Primary evaluation results of patients were registered and valgus-producing functional knee brace which has been developed for unloading of medial compartment was fitted. For six months, each patient wore a brace, removing it only at nigth. In this study, the clinical importance and efficacy of unloading knee brace on patients having severe medial compartment osteoarthritis of the knee were investigated. Symptomatologic and functional efficacy of treatment was evaluated using WOMAC knee osteoarthritis spesific pain and quality of life index, walking and stair-climbing times and 100 mm visual analogue scale which were applied after these functional tests. In addition, biomechanical efficacy was also evaluated by measuring the strength of knee flexors and extansors, femorotibial angle and range of motion. Clinical evaluation was performed by comparing outcomes before and after the brace application. There was a significant diffference between results before and after brace application with regard to WOMAC pain and quality of life values. In functional adequacy evaluation, there was no significant difference with regard to walking and stair-climbing times after application period. On the other hand, there was a significant difference with regard to the evaluation of pain experiencing by patients after application of these functional tests. In the evaluation of the biomechanical efficacy of brace on knee joint, there was no significant difference between measurements, before and after brace application with regard to femorotibial angle and ROM. But, a significant improvement was determined on both flexor and extansor muscles in isokinetic muscle strength evaluation after brace application. In conclusion, we suggest that brace application, unloading and improving proprioception in arthritic region, may be a beneficial conservative treatment for severe medial compartment osteoarthritis of knee. 63