Batı kaynaklarına göre Orta Asya'da Hristiyanlık algısı ve Rahip-Kral John efsanesi
The perception of Christianity in Central Asia and the legend of the Prester John according to Western sources
- Tez No: 918511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AFŞİN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Rahip-Kral John efsanesi, Orta Asya ile birlikte anılan efsane ve destani mahiyetteki pek çok anlatı arasında garip-yabancı kalmış yanıyla ötekilerden ayrılır. Yabancılık Asya kültürünün zenginliklerini yeterince içinde barındırmıyor oluşundan değil, kahramanının ilk ortaya çıktığı Haçlı Seferleri Çağı'nda büyük ihtimal kıta Müslümanlarını arkadan çevirmeyi vaat etmesinden dolayıdır. On ikinci yüzyılın ortalarında ve Hristiyanların hayal dünyasında, Müslümanların ülkesinin ardında konumlandırılmak suretiyle şekillenmeye başlayan efsane ve onun muhayyel kralına dair anlatılar yüzyıllar boyunca canlılığını korumuştur. Rahip-Kral John efsanesinin Orta Asya'nın bağrından çıkan diğer anlatılardan farkı, siyasi meselelerle ilişkisini devamlı surette diri tutuşuyla alakalıdır. On ikinci ve on üçüncü yüzyılda, Katvan Savaşı'nın muzaffer kralının ve Moğol İmparatorluğu'nun kurucusunun Hristiyanlığın umudu addedilmesi bu bakımdan şaşırtıcı değildir. Rahip-Kral John efsanesi devingen tarafı ve enternasyonal yanıyla da benzerlerinden ayrılır. Zira Moğolların Hristiyanların kurtarıcısı olamayacağı anlaşıldıktan ve Haçlılar Akdeniz'den sökülüp atıldıktan sonra efsane kahramanının vatanı Etiyopya/Habeşistan olarak belirir. Birkaç yüzyıl sonra tekrardan Asya'ya yerleştirilen efsanevi kral ve ülkesine dair haberler neredeyse on dokuzunca yüzyıla kadar gelmeye devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
The legend of the Prester John is distinguished from many other mythical and epic narratives associated with Central Asia by its strange and exotic character. The strangeness is not because it does not sufficiently contain the richness of Asian culture, but because it promises to turn the Muslims of the continent from behind in the Age of the Crusades, when the protagonist first appears. The legend which began to take shape in the mid-twelfth century and in the Christian imagination, positioned behind the land of the Muslims, and the narratives about its imaginary king have remained alive for centuries. The legend of the Prester John differs from other narratives emerging from the heart of Central Asia in that it keeps its relationship with political issues alive at all times. It is therefore not surprising that in the twelfth and thirteenth centuries the victorious king of the Battle of Katwan and the founder of the Mongol Empire was considered the hope of Christianity. The legend of the Prester John is also distinguished by its dynamic and international character. This is because after it was realised that the Mongols could not be the saviour of Christians and the Crusaders were uprooted from the Mediterranean, the homeland of the hero of the legend appears as Ethiopia/Abyssinia. A few centuries later, the legendary king and his country were re-located in Asia and rumours about him continued to circulate almost until the nineteenth century.