Medial menisküs arka kök yırtıkları ile proksimal tibial morfoloji ve diz osteoartritinin ilişkilendirilmesi
Relationship between medial meniscus posterior root tears and proximal tibial morphology and knee osteoarthritis
  1. Tez No: 845646
  2. Yazar: EREN ÇAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Medial menisküs arka kök yırtığına (MMAK) proksimal tibial morfolojinin (PTM) etkisini saptamak, kök yırtığı ile osteoartrit (OA) varlığı ve şiddeti arasındaki ilişkiyi belirlemektir. MATERYAL METOD: MMAK yırtığı olan ve hayalet menisküs bulgusunun eşlik ettiği 100 hasta ve diz ekleminde kemik-bağ patolojisi olmayan yaş, cinsiyet ve taraf eşitlemeli kontrol grubunda 100 hasta olmak üzere 200 hasta çalışmaya dahil edildi. OA-kıkırdak dejenerasyonu Modifiye Outerbridge sınıflamasına göre derecelendirildi. Yırtık aralığı ve medial meniskal ekstrüzyon miktarı (MMEM) ölçümü koronal kesitlerden yapıldı. PTM ölçümleri aksiyel ve sagittal kesitlerden değerlendirildi. Aksiyel kesitlerden mediolateral uzunluk (MLU), medial anteropsterior uzunluk (MAG), lateral anteroposterior uzunluk (LAG); sagittal kesitlerden medial posterior tibial slope açısı (MPTSA) ölçümü yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya MMAK yırtığı olan 100 ve kontrol grubunda 100 olmak üzere 200 hasta alındı. Her iki grup OA evresi açısından değerlendirildiğinde MMAK yırtığı olan grupta, diz OA'sı daha ileri evredeydi (p0,05). SONUÇ: MMAK, yırtığı olan hastalarda MMEM arttıkça OA şiddeti artmaktadır. MMAK yırtığı, PTM ile ilişkilidir. Daha küçük boyutlarda tibial platoya sahip olmak ve daha büyük MPTSA'ya sahip olmak, MMAK yırtıkları için risk faktörüdür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine effect of proximal tibial morphology (PTM) on medial meniscus posterior root tear (MMPRT) and relationship between MMPRT and presence and severity of osteoarthritis (OA). MATERIAL-METHOD: Totally 200 patients, including 100 patients with MMPRT which have ghost meniscus sign and 100 patients which are age, gender and side-matched control group without bone-ligament pathology at knee joint, were included this study. Tear gap (TG) and amount of medial meniscus extrusion (AMME) were measured on the coronal plane. Osteoarthritis (OA) and cartilage degeneration were graded according to Modified Outerbridge classification. Proximal tibial morphology (PTM) measurements were evaluated on the axial and sagittal planes. Mediolateral length (MLL), medial anteroposterior width (MAW), lateral anteroposterior width (LAW) on the axial plane; medial posterior tibial slope angle (MPTSA) was measured on the sagittal plane. RESULTS: Totally 200 patients, 100 patients with MMPRT and 100 patients in the control group, were included in this study.