Geleneksel Bervanik baskı tekniğinde deneysel uygulamalar
Experimental applications in traditional Bervanik printing technique
  1. Tez No: 918520
  2. Yazar: SERMİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRREM SİNEM ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Malatya yöresine özgü geleneksel bir tekstil sanatı olan“Bervanik”baskılı batiği tarihi, kültürel ve teknik boyutlarıyla incelemektedir.“Bervanik,”baskılı batik Malatya'nın geleneksel kadın giyiminde kullanılan, ahşap kalıplarla mavi baskı tekniği ve mumlu batik uygulamalarını içeren, estetik ve işlevsel bir öğe olarak dikkat çekmektedir. Araştırmada, Bervanik baskılı batiğin tarihi kökenleri, Malatya kültüründeki yeri ve sosyo-ekonomik dönüşümlerin bu sanata etkisi detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, kaybolmaya yüz tutmuş bu geleneksel el sanatı tekniğini deneysel üretimlerle yeniden hayata geçirmek, süreçleri bilimsel yöntemlerle belgeleyerek literatüre kazandırmak ve kültürel sürdürülebilirlik açısından değerlendirmektir. Araştırma kapsamında yerel kaynaklardan sağlanan bilgilerle, mavi baskı tekniğinin aşamaları, kullanılan malzemeler ve uygulama yöntemleri yeniden canlandırılmıştır. Elde edilen veriler, Bervanik baskılı batiğin yalnızca işlevsel bir giyim unsuru değil, aynı zamanda Anadolu kadınının estetik anlayışını ve kültürel mirasını yansıtan bir sanat eseri olduğunu ortaya koymaktadır. Deneysel uygulamalar sonucunda üretilen örnekler, bu tekniğin turistik hediyelik eşyalara dönüştürülme potansiyelini göstermektedir. Aynı zamanda, bu çalışmanın, geleneksel sanatların modern toplumda yeniden değerlendirilmesine ve unutulmuş bir el sanatı geleneğinin ekonomik bir değere dönüştürülmesine yönelik bir katkı sunması hedeflenmektedir. Bervanik baskılı batiğin somut olmayan kültürel miras kapsamındaki önemi vurgulanarak, bu sanatı geleceğe taşımak için bir yol haritası önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines“Bervanik”printed batik, a traditional textile art specific to the Malatya region, with its historical, cultural and technical dimensions.“Bervanik,”printed batik draws attention as an aesthetic and functional item used in traditional women's clothing of Malatya, including blue printing technique with wooden molds and waxed batik applications. In the research, the historical origins of Bervanik printed batik, its place in Malatya culture and the impact of socio-economic transformations on this art are discussed in detail. The aim of the study is to revitalize this traditional handicraft technique, which is about to disappear, with experimental productions, to document the processes with scientific methods, to bring them to the literature and to evaluate them in terms of cultural sustainability. Within the scope of the research, the stages of the blue printing technique, the materials used and the application methods were revived with the information provided from local sources. The data obtained reveals that the Bervanik printed batik is not only a functional element of clothing, but also a work of art that reflects the aesthetic understanding and cultural heritage of Anatolian women. The samples produced as a result of the experimental applications show the potential of this technique to be transformed into touristic souvenirs. At the same time, this study aims to contribute to the re-evaluation of traditional arts in modern society and the transformation of a forgotten handicraft tradition into an economic value. By emphasizing the importance of the Bervanik printed batic within the scope of intangible cultural heritage, a road map is proposed to carry this art into the future.