1835/21 (H.1065-1067/M. 1655-1657) numaralı Trabzon şer'iyye sicili'ne göre Trabzon
Trabzon according to the court record number 1835/21 (H.1065-1067/M. 1655-1657)
  1. Tez No: 918521
  2. Yazar: VOLKAN KEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Resmi devlet görevlileri tarafından oluşturulan Şerʻiyye sicilleri, Osmanlı Devletiˈnin tarihi, siyasi, hukuki, idari, mali, dini ve askeri alanlarda incelenmesi ve araştırılmasında birinci elden kaynak niteliğindedir. Bu çalışma Hicri 1065-1067/Miladi 1655-1657 yılları arasını kapsayan“1835/21 Numaralı Trabzon Şer'iyye Sicili”'nin transkripsiyonu yapılarak sicilde yer alan belgeler doğrultusunda sicilin tutulduğu yıllar aralığında Trabzon'daki sosyal, kültürel, ekonomik ve idari yapı değerlendirilmeye çalışılmıştır.Birinci bölümde Osmanlı öncesi ve sonrası Trabzon tarihi hakkında kısa bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, söz konusu defterde geçen bilgiler tahlil edilerek burada geçen bilgilere göre değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise 1835/21 numaralı Trabzon şer'iyye sicilinin transkripsiyonundan örneklere yer verilmiş ve bunun özeti hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman sharia court records composed by state officials are among the primary sources for research on the Ottoman legal, political, administrative, fiscal and military history.The court record numbered 1835/21 of Trabzon, which is throughly examined in this thesis, is a collection of entries dated 1065 -1067 H. / 1655-1657 A.D. The register is transcribed, and thus the social, cultural, economic and administrative structures of Trabzon within the given years are evaluated through the documents in this registry.The first chapter gives a brief history of Trabzon including the period before and during the Ottoman reign. In the second chapter, an analysis and evaluation of the information of various types given in the register in question are fulfilled. In the third chapter, some representative examples from the court record are given, and then all the entries are summarized one by one.