İmplant destekli vida tutuculu restorasyonlarda restoratif vida ve materyallerin mekanik davranışlarının incelenmesi
Mechanical behavior of restorative screws and materials in implant supported screw-retained restorations
  1. Tez No: 918523
  2. Yazar: ADİL İSMAİL SOYKASAP
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Diş eksikliğini gidermek için implantlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Kaybolan fonasyon ve estetiği sağlamak için çeşitli materyallerden diş protezleri yapılabilmektedir. İmplant destekli restorasyonlar siman ve vida tutuculu olarak yapılmaktadır. İmplant destekli protezlerde zirkonyum materyali günümüzde sıkça tercih edilen materyallerdendir. Vida tutuculu restorasyonlarda, direkt restoratif vida ile multiunit abutmenlara sabitlenen zirkonyuım materyalinde çatlamalar, kırılmalar meydana gelmektedir. Zirkonyum materyalinin dayanıklılığının arttırılabilmesi için titanyum-base (ti-base) kronların içerisine simante edilip restoratif vida ile multiunit abutmentlara sabitlenmektedir. Çalışmamızda vida tutuculu implant üstü sabit protetik restorasyolarda kullanılan materyallerin ve farklı vida boylarına göre tasarımları yapılan kronların mekanik dayanıklılıklarının arttırılması amaçlanmıştır. Çalışma şu şekilde planlanmıştır: 4 farklı kron CAD tasarımı yapıldı. Bu tasarımlardan ilki ti-base simantasyonuna uygun olacak şekilde, diğer tasarımlar vida boylarının uzatılarak arayüz bölgesindeki zirkonyum kalınlığının arttırıldığı tasarımlar olarak yapıldı. Çalışmada 2 farklı zirkonyum materyali Everest (Unc İnternational, Korea) ve deneysel zirkonyum (DeCore, Sweden) kullanıldı. Toplamda 8 grup elde edildi ve bu grupların her birinden 7'şer adet, toplamda 56 adet kron CAD-CAM yöntemiyle monolitik olarak üretildi. Ti-base'ler kronlara Mulitilink Hybrid Abutment (İvoclar, Ramsperger and Co. İsviçre) ile simante edildi. Tüm örneklerin kırılma dayanım değerlerini ölçmek için universal test cihazında 0.5mm/dk çene hızında kuvvet uygulandı ve kırılma değerleri kaydedildi. Örneklerin kırık yüzeyleri SEM ile görüntülendi. Veriler istatiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Implants are commonly used to replace missing teeth.. Various materials are used to fabricate dental prostheses to restore lost function and aesthetics. Implant-supported restorations are commonly produced as either cement-retained or screw-retained. Zirconium material is one of the most frequently preferred materials in implant-supported prostheses today. In screw-retained restorations, cracks and fractures are observed in zirconium materials directly secured to multiunit abutments with restorative screws. To enhance the durability of zirconium material, titanium-base (Ti-base) crowns are cemented within and secured to multiunit abutments with restorative screws. This study aimed to improve the mechanical durability of materials used in screw-retained implant-supported fixed prosthetic restorations and crowns designed with different screw lengths. The study was planned as follows: Four different crown CAD designs were created. The first design was suitable for Ti-base cementation, while the other designs involved extended screw lengths to increase the zirconium thickness in the interface region. Two different zirconium materials, Everest (Unc International, Korea) and experimental zirconium (Noran De Basso, Sweden), were used. A total of 8 groups were formed, with 7 crowns produced for each group, resulting in 56 monolithic crowns fabricated using the CAD-CAM method. Ti-bases were cemented to the crowns using Multilink Hybrid Abutment (Ivoclar, Ramsperger & Co., Switzerland). To measure fracture resistance values, a universal testing machine applied force at a speed of 0.5 mm/min, and the fracture values were recorded. The fractured specimens were examined using SEM. The data were statistically analyzed.