Eşref Şemizade'nin şiirleri (İnceleme-metin aktarma)
Poetry of Eşref Şemizade (Analysis-text-translation)
- Tez No: 918524
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHÂL YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 669
Özet
Bu çalışma; 20. yüzyıl Kırım Türk Edebiyatı'nın önemli şahsiyetlerinden şair, mütercim, edebî tenkitçi ve düşünce adamı Eşref Şemizade'nin hayatı, eserleri ve edebî faaliyetleri hakkındadır. Çalışmada Kırım Türk Edebiyatı'na dair genel bir değerlendirme yapılmıştır. Şiirlerin biçim ve içerik özelliklerine doğrudan tesiri dolayısıyla şairin yaşadığı dönem ve bu dönemi meydana getiren siyasi ve içtimai olaylar şairin hayatı ile birlikte ele alınmıştır. Eşref Şemizade'nin kaleme aldığı ve Şemizade'nin vefatından sonra derlenen şiirlerinden oluşan kitaplar hakkında bilgi verilmiştir. Şairin Kırım Türk Edebiyatı'ndaki yeri değerlendirilmiştir. Tezin ana malzemesini oluşturan Qaval (1965), Toğan Qaya (1969), Şiirler ve Poemalar (1978), Közyaş Divar (1994), Aslıhan (2007), Saylama Eserler 1 (2008) ve Saylama Eserler 2 (2009) kitaplarında yer alan 136 farklı şiir; Kiril harflerinden Latin harflerine transkribe edilmiş ve Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Şairin şiirleri nazım birimleri, nazım şekilleri bakımından tasnif edilerek bir değerlendirme yapılmıştır. Şairin şiirleri muhteva bakımından tasnif edilerek şiirlerin muhtevaları farklı başlıklar hâlinde değerlendirilmiştir. Yazdığı şiirler, edebî tenkitler ve düşünce yazıları ile Kırım Türk Edebiyatı'nda pek çok edebiyatçının yetişmesinde etkisi olan Eşref Şemizade'nin hayatının anlatıldığı ve şiirlerinin incelendiği tezin sonuç bölümünde çalışmada elde edilen tespitler açıklanmıştır. Tezin sonuna nazım biçimleri ve nazım birimleri ile ilgili bir tablo eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the life, works, and literary activities of Eşref Şemizade, a prominent figure in 20th-century Crimean Tatar literature, who was a poet, translator, literary critic, and intellectual. The study provides a general evaluation of Crimean Tatar literature. Due to their direct influence on the form and content of his poems, the period in which the poet lived and the political and social events that shaped this period are considered along with the poet's life. Information is provided about the books composed of poems written by Eşref Şemizade and compiled after his death. The place of the poet in Crimean Tatar literature is assessed. The 136 different poems contained in the books that constitute the main material of the thesis— Qaval (1965), Toğan Qaya (1969), Şiirler ve Poemalar (1978), Közyaş Divar (1994), Aslıhan (2007), Saylama Eserler 1 (2008), and Saylama Eserler 2 (2009)—have been transcribed from Cyrillic to Latin script and translated into Turkish. The poems of the poet are classified and evaluated in terms of verse units and verse forms. The poems are also classified and evaluated in terms of content under different headings. In the conclusion of the thesis, which narrates the life and examines the poems of Eşref Şemizade, who influenced many literary figures in Crimean Tatar literature with his poems, literary critiques, and thought writings, the findings obtained in the study are explained. A table related to verse forms and verse units is appended at the end of the thesis.