Political Islam and Secularism in Turkish Nationalism: How the concepts of self and other contribute inconstructing the 'Millet'
Türk milliyetçiliğinde siyasi İslam ve sekülerizm: Millet inşaasında biz ve öteki konseptlerinin nasıl katkı sağlar?
- Tez No: 918535
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Oslo
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir rejime sahiptir. Aynı zamanda çok sayıda farklı kültürel değerlere, ırk ve etnik kökene evsahipliği yapmaktadır. Türk siyasi dünyasında, bu farklılıklar kimlik oluşturucu etmenler olarak, belirli siyasetçiler tarafından kendilerine siyasi destek ve meşrulaştırıcı olarak işlev görecek kimlikler inşaa etmede kullanılmıştır. Bu çalışma siyasi İslam ve seküler Kemalizm üzerine odaklanmıştır. Bir diğer deyişle, yoğunlukla 1970'lerin öncü siyasetçileri Bülent Mustafa Ecevit ve Necmettin Erbakan aracılığıyla sağcı ve solcu siyasi akımlar. Seküler Kemalist akım, cumhuriyetin ilk yıllarındaki otoriter rejim sebebiyle cumhuriyetin kurulmasında esas olmuştur. Bu nedenle, Türk siyasetinin bir değişmezidir. Ancak, İslam milli kimliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Dolayısıyla, İslam, siyasetçilerin iddealarını desteklemek amaçlı kullandıkları pragmatik bir araca dönüşmüştür. Necmettin Erbakan'ın Milli Görüş Hareketi Türkiye'deki başarılı İslamcı hareket örneklerindendir. İki siyasetçi farklarına rağmen 1973'te bir koalisyon hükümeti oluşturdular. Siyasi uygulamalardaki bu farklı ideolojiler, toplum içerisinde çatışan vizyonlara sahip belirli gruplar oluşmasına yol açmaktadır. Bu araştırma, Bu araştırma, karşılaştırmalı bir biz be öteki analizi yoluyla, bu çatışan vizyonların farklılıklarına ve benzerliklerine ve bunların ulusal bir kimlik, yani millet inşa etmede nasıl kullanıldığına odaklanacak ve adı geçen politikacıların siyasi eylemlerine ve söylemlerine bakacaktır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey has a secular democratic regime. It is also home to several different cultural values, race, ethnicity. In Turkish political setting, these differences are used as identity markers by certain politicians to construct identities to work as their political support and legitimization. This study focuses on political Islam and secular Kemalism. In other words, the rightist and leftist political trends mostly in the 1970s through pioneer politicians Bülent Mustafa Ecevit and Necmettin Erbakan. The secular Kemalist trend is fundamental in the establishment of the republic and due to the authoritarian regime in early republic years. Therefore, it is has been constant in Turkish politics. However, Islam is an inseparable part of the national identity. Therefore, Islam also became a pragmatic tool for politicians to use to support their claims. Necmettin Erbakan's National Outlook Movement is a successful example of Islamist movements in Turkey. The two politicians formed a coalition government in 1973, despite their differences. These different ideologies in political practice lead to the creation of certain groups within society competing visions. This research focuses on the differences and similarities of these competing visions and how they are used in constructing a national identity, millet, through a comparative self/other analysis and will look into the political actions and discourse of named politicians.