Türk ve göçmen gebelerde anemi risk faktörlerinin belirlenmesi ve yenidoğan üzerindeki etkilerinin saptanması
Determination of anemia risk factors in turkish and immigrant pregnant women and investigating the effects of maternal anemia on neonatal
  1. Tez No: 529588
  2. Yazar: BURAK ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÖK BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş: Türkiye'de göçmen nüfus artmakta ve yaşam standartlarındaki değişimlerden etkilenenler arasında risk grubundaki göçmen gebeler de yer almaktadır. Gebelik döneminde kadınlarda anemi sık görülmekte, anne ve yenidoğan için hayatı tehdit eden komplikasyonlarla ilişkili bulunmaktadır. Çalışmada Türk ve Göçmen gebelerde anemi prevalansı, anemi risk faktörleri ve komplikasyonları değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 2016 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine doğum planlanarak yatırılan Türk ve göçmen gebelerin doğum bilgileri, doğum öncesi bakılan kan parametreleri ve yenidoğanların doğum bilgilerinin incelendiği tanımlayıcı nitelikteki retrospektif bir dosya tarama çalışmasıdır. Bulgular: Çalışmaya 607 göçmen gebe ve tam randomizasyon yöntemiyle seçilen 609 Türk gebe, 1181 tekiz ve 70 ikiz yenidoğan dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The immigrant population including the pregnant women who affected easily by the change in standards of life is increased in Turkey. Anemia is a common problem in women during pregnancy and is associated with life-threatening complications for mother and newborn. In this study, anemia prevalence, anemia risk factors and complications were evaluated in Turkish and immigrant pregnant women. Materials and Methods: The study is a retrospective file scanning study about the blood parameters before birth of the Turkish and immigrant pregnant women who were admitted to the Obstetrics and Gynecology Department in 2016 and the birth information of the newborns and mothers. Results: In this study, 609 Turkish pregnant and 607 immigrant pregnant women, 1181 singleton and 70 twin newborns were included.