Brain network connectivity of the N-back task in schizophrenia groups according to m1 receptor polymorphism
M1 reseptör polimorfizmine göre şizofreni gruplarında N-geri görevinin beyin ağı bağlantısı
- Tez No: 918542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR KIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, M1 muskarinik reseptörünün rs2067477 polimorfizmini temel alarak, klozapinin 43 şizofreni hastasında bilişsel işlev ve beyin bağlantısallığı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Kır ve arkadaşlarının (2020) çalışmasından hareketle, klozapin tedavisi sırasında bilişsel işlev, N-back çalışma belleği görevi ile değerlendirilmiştir. Beyin bağlantısını analiz etmek için fonksiyonel yakın kızılötesi spektroskopi (fNIRS) kullanılmıştır. Önceki bulgular, polimorfizmin görev performansını doğrudan etkilemediğini, ancak çalışma belleği ile ilişkili kortikal aktivitede farklılıklar yarattığını göstermiştir. Bu çalışmada, fonksiyonel bağlantı modelleri üç ölçüt kullanılarak değerlendirilmiştir: Pearson Korelasyon Katsayısı (PCC), Dalgacık Dönüşümü Tutarlılığı (WTC) ve Karşılıklı Bilgi (MI). Polimorfizm, görev performansını doğrudan etkilemese de, doğal fenotip (wild type) ve doğal fenotip olmayan (non-wild type) gruplar arasında farklı beyin aktivasyonu ve bağlantı örüntüleri gözlemlenmiştir. Doğal fenotip grubu, görevle ilgili prefrontal ve premotor kortekslerde daha yüksek aktivasyon sergilerken, frontotemporal ağda daha düşük fonksiyonel bağlantı göstermiştir. Sonuçlar, genetik varyasyonların klozapine verilen nöral yanıtları etkileyebileceğini ve doğal fenotip bireylerin daha etkili nöral stratejiler kullanırken, doğal fenotip olmayan bireylerin bilişsel performansı sürdürmek için daha geniş ancak daha az etkili telafi mekanizmalarına başvurduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, M1 reseptör polimorfizmi, beyin bağlantısı ve bilişsel işlev arasındaki karmaşık ilişkiyi vurgulamakta ve şizofrenide kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımları için önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the impact of clozapine, an atypical antipsychotic, on cognitive function and brain connectivity in 43 schizophrenia patients, focusing on the M1 muscarinic receptor and its rs2067477 polymorphism. Building on Kır et al.'s (2020) work, cognitive function during clozapine treatment was assessed using the N-back working memory task. Functional near-infrared spectroscopy (fNIRS) was employed to investigate brain connectivity based on the M1 receptor polymorphism. While earlier findings showed no direct effect of the polymorphism on N-back task performance, significant differences in cortical activity were observed in regions associated with working memory. The current study additionally explores these differences in functional connectivity patterns, using three connectivity measures: Pearson Correlation Coefficient (PCC), Wavelet Transform Coherence (WTC), and Mutual Information (MI). Results showed that wild-type subjects exhibited higher activation in task-related cortical areas such as the prefrontal and premotor cortices, but lower functional connectivity in the frontotemporal network compared to non-wild-types. These findings suggest that genetic variations may influence neural responses to clozapine, with wild-type individuals employing more efficient neural strategies, while non-wild-type individuals rely on broader, less efficient compensatory mechanisms to maintain cognitive performance. This study emphasizes the complex relationship between the M1 receptor polymorphism, brain connectivity, and cognitive function, providing important information for personalized treatment approaches in schizophrenia.