NACA 4415 profilli küçük ölçekli rüzgar türbin kanadında farklı malzemelere ve farklı rüzgar hızlarına göre titreşimin sayısal incelenmesi
Numerical investigation of vibration according to different materials and different wind speeds in NACA 4415 profiled small-scale wind turbine blade
  1. Tez No: 918549
  2. Yazar: FURKAN MAHMUT BEREKET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gerek büyük ölçekli rüzgâr santrallerinde daha gerek küçük yerel sistemlerde de verimliliği artırmak için türbinlerin performansının iyileştirilmesi önemlidir. Değişen rüzgâr hızları ve yönlerinden dolayı rüzgâr türbinlerinin kanatlarında artan dinamik yükler titreşimlere ve bunun sonucunda zamanla malzemenin yorulmasına neden olur. Bu durum, türbinlerin bakım maliyetlerini artırır ve verimliliklerini olumsuz yönde etkiler. Bu tez çalışmasında, rüzgâr türbini kanatlarının yapısal dayanıklılığını değerlendirmek amacıyla NACA 4415 profilli küçük ölçekli rüzgâr türbin kanadında farklı malzemelere (Karbon fiber, Aramid, Cam fiber (Glassfiber) ve GG50 (sfero)) ve farklı rüzgar hızlarına (3 m/s, 5m/s, 10m/s,1 5m/s ve 20m/s) göre detaylı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Sayısal analizler FLUENT ANSYS kodu ile gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları kanatların farklı yük durumlarındaki davranışlarını ortaya koymuştur ve kritik bölgelerde gerilme yoğunlaşmalarının olduğu tespit edilmiştir. Rüzgâr hızının değişimi kanadın deformasyonunda belirgin bir etki yaratmaktadır ve hız arttıkça, özellikle kanadın uç bölgesindeki şekil değişimi değerlerinin arttığı gözlemlenmiştir. Malzemeye göre analiz sonuçları irdelendiğinde karbon fiber en yüksek dayanıklılığı gösterirken, aramid en yüksek deformasyonu göstermiştir. Sonuç olarak, çalışmanın sonuçları rüzgâr türbini tasarımı için önemli tasarım kriterleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to increase efficiency in both large-scale wind power plants and small local systems, it is important to improve the performance of turbines. Due to changing wind speeds and directions, increasing dynamic loads on the blades of wind turbines cause vibrations and, as a result, fatigue of the material over time. This situation increases the maintenance costs of the turbines and negatively affects their efficiency. In this thesis study, a detailed analysis was carried out for different materials (Carbon fiber, Aramid, Glass fiber (Glassfiber) and GG50 (ductile iron)) and different wind speeds (3 m/s, 5 m/s, 10 m/s, 1 5 m/s and 20 m/s) on the small-scale wind turbine blade with NACA 4415 profile in order to evaluate the structural durability of wind turbine blades. Numerical analyzes were performed with the FLUENT ANSYS code. The analysis results revealed the behavior of the blades under different load conditions and it was determined that there were stress concentrations in critical regions. The change in wind speed has a significant effect on the deformation of the blade, and it has been observed that as the speed increases, the shape change values, especially in the tip region of the blade, increase. When the analysis results are examined according to the material, carbon fiber shows the highest durability, while aramid shows the highest deformation. As a result, the results of the study provide important design criteria for wind turbine design.