Uzaktan çalışmada işçinin korunması
Protection of the employee in remote work
- Tez No: 918551
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ASTARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Uzaktan çalışma, yaşanan ekonomik ve teknolojik gelişmeler ile çalışma hayatında ortaya çıkan esneklik ihtiyacı sebebiyle daha çok tercih edilen bir istihdam türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak esneklik kuralsızlaştırma olarak anlaşılmamalıdır. Uzaktan çalışmaya yönelik düzenlemelerin iş hukukunun işçiyi koruma amacı unutulmadan ve işin niteliğine uygun olarak yapılması gerekmektedir. 4857 sayılı İş Kanunu m.14/4'te uzaktan çalışma, işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi olarak tanımlanmaktadır. Böylelikle mevzuatta evde çalışma ve tele çalışmayı kapsar şekilde uzaktan çalışma düzenlenmiş bulunmaktadır. Uzaktan çalışmanın usul ve esaslarının çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenmesi öngörüldüğünden Uzaktan Çalışma Yönetmeliği çıkarılmıştır. Söz konusu düzenlemeler uzaktan çalışma ilişkisinin atipik niteliği gereği ortaya çıkan hukuki sorunları çözmek bakımından yetersizdir. Çalışmanın amacı esnek ve atipik bir iş ilişkisi olan uzaktan çalışmada, uzaktan çalışmanın türleri de göz önünde bulundurularak, işçinin nasıl korunacağı sorusuna cevap aramaktır.
Özet (Çeviri)
Remote work is more preferred due to the economic and technological developments and the need for flexibility in working life. However, flexibility should not be understood as deregulation. Regulations for remote working must be made in compliance with the nature of the work and without forgetting the purpose of labor law to protect the employee. In Article 14/4 of the Labor Law No. 4857, remote work is defined as an employment relationship established in writing and based on the principle that the employee performs his/her work at home or outside the workplace through technological communication tools within the scope of the work organization established by the employer. Thus, remote working is regulated in the legislation, including working at home and teleworking. Since it is envisaged that the procedures and principles of remote work will be regulated by a regulation to be issued, the Remote Work Regulation has been issued. These regulations are insufficient to solve the legal problems that arise due to the atypical nature of the remote work. The aim of the study is to seek an answer to the question of how to protect employee in remote work, which is a flexible and atypical work relation, considering the types of remote working.