Bireysel iş hukukunda tele çalışma
Teleworkıng ın ındıvıdual labour law
- Tez No: 941428
- Danışmanlar: PROF. DR. İŞTAR URHANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
4857 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesine 2016 yılında yapılan değişiklikle eklenmiş olan uzaktan çalışma;“işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile iş yeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi”olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada uzaktan çalışmanın bir türü olarak tele çalışma kavramı, ulusal ve uluslararası mevzuat kapsamında bireysel iş hukuku açısından ele alınmıştır. Bununla birlikte tele çalışma sadece kavramsal boyutuyla değil uygulamadaki yeri ve COVID-19 pandemisinin etkisiyle gerçekleştirilen güncel uygulamalar ışığında da değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda çalışmamızda tele çalışmanın kapsamını belirtmek adına kavramsal açıklamasının yapılmasının ardından tarihsel gelişimiyle birlikte ulusal ve uluslararası kaynakları ile özellikleri ve türlerine yer verilmiştir. Devamında tele çalışma ilişkisinin kurulması ve düzenlenmesi ile tele çalışmanın hükümleri bir diğer ifadeyle tarafların hak ve borçları özellikle bu çalışma türünün kendine özgü nitelikleri üzerinden inceleme konusu yapılmıştır. Bu kapsamda örneğin tele çalışmanın uygulanmasında iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, işçinin özel hayatının gizliliğinin korunması, işverenin denetim ve gözetim yetkisinin sınırları, işçinin ücreti ve ücret ekleri ile işin görülmesinden doğan masrafların karşılanması gibi önem arz eden hususlardaki sorunlar tespit edilmeye çalışılmış ve bu çerçevede öneriler geliştirmeye çaba gösterilmiştir. Son bölümünde ise, tele çalışmanın sona ermesi ile sona ermesinin hüküm ve sonuçları, tele çalışma bakımından özellik gösteren durumlar üzerinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Remote work, which was added to Article 14 of the Labor Law No. 4857 with the amendment made in 2016, is defined as“an employment relationship established in writing, based on the principle that the employee performs their work duties at home or outside the workplace using technological communication tools, within the scope of the work organization established by the employer”. In this study, the concept of teleworking, as a type of remote work, is examined from the perspective of individual labor law within the scope of national and international legislation. Additionally, teleworking is evaluated not only in terms of its conceptual dimension but also in light of its practical application and current practices implemented due to the impact of the COVID-19 pandemic. In this context, our study begins with a conceptual explanation of teleworking to clarify its scope, followed by an examination of its historical development, national and international sources, characteristics, and types. Subsequently, the establishment and regulation of the teleworking relationship, as well as the provisions of teleworking—in other words, the rights and obligations of the parties—are examined, particularly in light of the unique characteristics of this type of work. In this context, issues of importance such as ensuring occupational health and safety in the implementation of teleworking, protecting the privacy of the employee's private life, the limits of the employer's authority to supervise and monitor, the employee's salary and salary supplements, and the reimbursement of expenses incurred in the performance of the work have been identified, and efforts have been made to develop recommendations in this framework. In the final section, the provisions and consequences of the termination of teleworking are addressed, focusing on situations that are characteristic of teleworking.