Spor turizmine katılan taraftarların seyahat motivasyonları ve davranışsal niyetleri üzerine bir inceleme: UEFA organizasyonları örneği
A study on the travel motivations and behavioural intentions of fans participating in sports tourism: The case of UEFA organizations
  1. Tez No: 918553
  2. Yazar: MUSA HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, UEFA (the Union of European Football Associations – Avrupa Futbol Federasyonları Birliği) kulüp müsabakalarına katılan taraftarların seyahat motivasyonlarını, demografik değişkenler bağlamında analiz ederek tekrar ziyaret niyetleri ile motivasyonlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Zira spor turizmi, hem turizmi dört mevsime yayabilme potansiyeliyle, hem de yatırımları çekerek yerel ekonomileri ve toplumsal gelişmeyi destekleyen rolü nedeniyle turizm endüstrisinin büyümesi için önemli bir aktör olarak konumlandırılmaktadır. Bu bağlamda dünyada önemli bir izleyici kitlesine sahip UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi müsabakaları spor turizmi açısından önemli etkinliklerdir. Dolayısıyla tezin amacı doğrultusunda Spor Taraftarları Motivasyon Ölçeği (SFMS) kullanılarak bu müsabakalara izleyici olarak katılmış 421 kişiden oluşan Türk ve yabancı taraftarlara anket uygulanmıştır. Geçerli bulunan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin güvenirlik analizi Cronbach's alpha katsayısı ile, yapı geçerliliği Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ile, Motivasyon, İhtiyaçlar ve Spor Turizmi Ölçeklerinde demografik değişkenler bakımından farklılık olup olmadığı t testi ve ANOVA testi ile İhtiyaçlar ve Spor turizmi değişkenlerinin Motivasyon değişkeni üzerinde etkisi doğrusal regresyon modeli aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, seyahat motivasyonlarının tekrar ziyaret niyeti üzerindeki etkisinin anlamlı olmadığını ortaya koymuştur. Demografik değişkenler açısından, gelir ve vatandaşlık durumunun motivasyonlarda farklılık yaratmadığı, ancak eğitim düzeyinin Türk taraftarlar için anlamlı bir farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Tekrar ziyaret niyeti ile deplasman maçlarına katılım sıklığı arasındaki ilişki de anlamlı bulunmamıştır. Çalışma bulguları, literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında, motivasyonların ve sadakat davranışlarının bağlam ve kültüre bağlı olarak değişebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, spor turizmi dinamiklerine dair önemli katkılar sunmakta olup ev sahibi şehirlerin taraftar bağlılığını artırmaya yönelik eğlence ve sosyal deneyimler içeren daha kapsamlı stratejiler geliştirmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, bu ilişkilerin farklı örneklemler ve bağlamlarda yeniden incelenmesi önerilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the travel motivations of fans attending UEFA (the Union of European Football Associations) club competitions within the context of demographic variables and to examine the relationship between these motivations and revisit intentions. Sports tourism is positioned as a significant driver of growth in the tourism industry due to its potential to extend tourism activities across all seasons and its ability to attract investments that support local economies and social development. In this context, the UEFA Champions League, Europa League, and Conference League, which attract a substantial global audience, are critical events for sports tourism. To achieve the aim of this study, the Sports Fans Motivation Scale (SFMS) was employed, and surveys were conducted with 421 participants, including Turkish and foreign fans, who attended these competitions as spectators. The valid data were analyzed using the SPSS program. Reliability was assessed through Cronbach's alpha coefficient, and construct validity was evaluated with Exploratory Factor Analysis (EFA). Differences in demographic variables concerning Motivation, Necessities, and Sports Tourism scales were analyzed using t-tests and ANOVA. The influence of Needs and Sports Tourism variables on Motivation was examined using a linear regression model The findings revealed that travel motivations did not have a significant effect on revisit intentions. Regarding demographic variables, income and citizenship status did not lead to significant differences in motivations, but education level was found to create a significant difference among Turkish fans. Furthermore, no significant relationship was identified between revisit intentions and the frequency of attending away matches. When compared to other studies in the literature, the results suggest that motivations and loyalty behaviors can vary depending on context and culture. This study provides valuable insights into the dynamics of sports tourism and emphasizes the need for host cities to develop more comprehensive strategies incorporating entertainment and social experiences to enhance fan loyalty. It is also recommended that these relationships be further examined in different samples and contexts.