Hikâyeden masala: Angel Karaliyçev'in edebi yaratıcılığı
From story to tale: The literary creativity of Angel Karaliychev
- Tez No: 918576
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MEVSİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bulgar Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, dünyaca ünlü Bulgar yazar Angel Karaliyçev'in edebi yaratıcılığı üzerinde durup, bunları oluştururken ortaya koyduğu dil ve üslup öğelerini incelemek ve yazarı bu özellikleriyle Türk okurlarına sunmaktır. Bunları yaparken yazarın edebiyat camiasına katılması ve ilk eserlerini vermeye başlaması ile birlikte zaman içerinde diğer edebiyat türlerinde de eserler vermeye başlaması işlenmektedir. Burada yazarın yazmış olduğu hikâyelerini, masallarını ve seyahatnamelerini aynı mercek altında inceleyerek, yazarın değimeyen yazım şekli ve üslubunu göstermek esas amaç olmuştur. Diğer bir ifadeyle Angel Karaliyçev hangi tarzda yazarsa yazsın eserlerinde değişmeyen ortak bir dilin varolduğunu ve bu dili kullanarak nasıl bir lirik ve masalımsı eser ortaya çıkardığını göstermek amaç edinilmiştir. Öne çıkan bir diğer unsur ise Eylülcü edebiyat temasıdır. Burada Eylül Ayaklanması kısaca anlatılmakta ve yazarın edebi eserlerine etkisi araştırılmaktadır. Bununla birlikte dönemin edebiyat dergilerinden de bahsedilmiştir. Bu çalışma esnasında Türkiye ve Bulgaristan'da varolan çeşitli kütüphaneler ile internet ortamına yansıyan Bulgar ve Türk edebiyat eleştirmenlerinin bilimsel makalerinde ve değerlendirmelerden faydalanılmıştır. Tezde, Bulgaristan'da dönemsel olarak değişen politik ve sosyal yaşamın yazarın edebi eserleri üzerine etki edip etmediği ve yazım şeklini değiştirip değiştirmediği araştırılmıştır. Bunu yaparken yazarın çeşitli türdeki eserleri üzerinde durulmuş ve bunlar ayrıntılarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to focus on the literary work of the world-famous Bulgarian writer Angel Karaliychev, to examine the linguistic and stylistic elements that he introduced during their creation, and to present the author with these characteristics to Turkish readers. While doing so, it is discussed that after the author joined the literary community and began to create his first works, he also began to create works in other literary genres over time. The main aim here is to examine the author's short stories, tales and travelogues under the same lens and to show the author's unchanging style and language of writing. In other words, it aims to show that in whatever style Angel Karaliychev writes, there is a common language that does not change in his works and also what kind of lyrical and fairy-tale work he creates using this language. Another important element is the September literary theme. Here, the September Uprising is briefly described and its impact on the author's literary work is explored. In addition, literary magazines of the period were also mentioned. Scientific articles and evaluations of Bulgarian and Turkish literary scholars and critics published in various libraries in Turkey and Bulgaria and on the Internet were used in the research. The thesis examines whether the periodically changing political and social life in Bulgaria has an impact on the literary work of the author and whether it changes the way of writing. For this, various types of the author's works were highlighted and examined in detail.