Sanayi işletmelerinde çalışma sermayesi yönetimi, ihtiyacın belirlenmesi ve bir uygulama denemesi
Working capital management in industrial enterprises, determination of the need and an application experiment
  1. Tez No: 918579
  2. Yazar: OSMAN YILMAZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAMER MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Çalışma sermayesi ihtiyacının gerek günümüz Türkiye ekonomisinin güncel bir sorunu olarak giderek artan oranda önemini koruması ve gerekse bilimsel işletmecilik kurallarına uygun olarak çalışan işletmelerde karlılık, likidite, büyüme ve devamlılık gibi ana amaçlara ulaşılmasında, ön koşullardan biri çalışma sermayesinin başarıyla yönetimidir. Gerek Türkiye ekonomisi açısından güncelliği ve gerekse işletme amaçlar setine varmada etkin yönetim gerekliliği, çalışma sermayesinin çeşitli açılardan incelenmesinin tez konusu olarak sergilenmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, çalışma sermayesi konusu sadece sanayi işletmeleri yönünden ele alınmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuya giriş mahiyetinde olmak üzere sermaye kavramına yer verilmiş, çalışma sermayesi ile sermaye kavramı arasındaki ilişki ortaya konularak, esas itibariyle çalışma sermayesi yönetiminin ilkeleri analitik bir yaklaşımla çalışma sermayesi kalemleri itibariyle ayrı ayrı ele alınmış tır. Analizler, çalışma sermayesi ile ilgili yönetim kararlarının karlılık ve risk arasındaki tercihlerin etkisi altında olduğunu, göstermektedir. İkinci bölümde, sanayi işletmelerinde çalışma sermayesi ihtiyacını etkileyen faktörlerin genel bir incelemesi ile ihtiyaç tutarını belirleme yöntem ve teknikleri kapsanmıştır, Bu bölümde gelecek dönemlerle ilgili çalışma sermayesi ihtiyacının belirlenmesinde işletme bütçelerine dayalı nakit bütçesi yönteminin diğer yöntemlere üstünlüğü karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde örnek bir işletme olarak seçilen Giresun, Orman ürünleri Sanayii (GORSAN) Yonga Levha Fabrikası'nın kuruluşundan bu güne kadar geçirdiği dönemin yıllar itibariyle ayrıntılı çalışma sermayesi analizi yapılmıştır. Analiz sonunda işletmenin hammadde darboğazı içinde bulunduğu, bu nedenle de üretim kapasitesini, ortalama % 30 oranında kullanabildiği, kapasite kullanım oranındaki bu düşüklük nedeniyle de işletmenin karlılığının giderek azaldığı belirlenmiştir. Son olarak ilgili fabrikanın 1983 yılı çalışma sermayesi ihtiyaç tutarı işletme bütçelerine dayalı nakit bütçesi yöntemi ile belirlenmiştir. Nakit bütçesi ve diğer işletme bütçeleri verileriyle işletmenin 1983 yılı dönem sonu bilanço bütçesi, düzenlenerek işletme faaliyetlerine ilişkin planlama kararlarının ekonomik ve mali yapı üzerindeki etkileri saptanmıştır. Birinci ve ikinci bölümler literatür çalışmasına dayanmaktadır. Bu alanda elde edilebilen çok sayıda yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılmış olup, bu kaynakların çoğunluğu çalışmanın sonundaki kaynakçada gösterilmiştir. Üçüncü bölüm, sözü edilen işletmenin muhasebe kayıtları üzerinde yapılan inceleme, kayıtlardan elde edilen verilerin amaca uygun olarak düzeltilmesi, değerlendirilmesi ve işletme üst yönetimi ile yapılan görüşmelere göre hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
One of the prerequisites for the need for working capital to maintain its increasing importance as a current problem of today's Turkish economy and to achieve main objectives such as profitability, liquidity, growth and continuity in enterprises operating in accordance with scientific business rules is the successful management of working capital. Both its current status in terms of the Turkish economy and the necessity of effective management in reaching the set of business objectives have led to the examination of working capital from various perspectives as a thesis subject. In this study, the subject of working capital is addressed only in terms of industrial enterprises. The study consists of three parts. In the first section, the concept of capital is included as an introduction to the subject, the relationship between working capital and the concept of capital is revealed, and the principles of working capital management are discussed separately with an analytical approach, in terms of working capital items. The analyses show that management decisions regarding working capital are under the influence of preferences between profitability and risk. In the second section, a general examination of the factors affecting the working capital requirement in industrial enterprises and the methods and techniques for determining the amount of the requirement are covered. In this section, the superiority of the cash budget method based on business budgets over other methods in determining the working capital requirement for future periods is comparatively revealed. In the third and last section of the study, a detailed working capital analysis of the period from the establishment to the present day of Giresun, Forest Products Industry (GORSAN) Particle Board Factory, which was selected as a sample enterprise, was made. At the end of the analysis, it was determined that the company was in a raw material bottleneck, therefore it could use its production capacity at an average rate of 30%, and that the profitability of the company was gradually decreasing due to this low capacity utilization rate. Finally, the working capital requirement amount of the relevant factory for 1983 was determined by the cash budget method based on business budgets. The end-of-term balance sheet budget of the company for 1983 was prepared with the cash budget and other business budget data, and the effects of planning decisions regarding business activities on the economic and financial structure were determined. The first and second sections are based on literature study. Numerous domestic and foreign sources that can be obtained in this field were utilized, and the majority of these sources are shown in the bibliography at the end of the study. The third section was prepared according to the examination of the accounting records of the company in question, the correction and evaluation of the data obtained from the records in accordance with the purpose, and the interviews with the top management of the company.