İç mekân tasarımının iyi olma hali üzerindeki rolü: Eremito Oteli örneği
The impact of interior design on well-being: The case of Eremito Hotel
- Tez No: 918583
- Danışmanlar: DOÇ. ALIM SELİN MUTDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüz dünyasında bireylerin fiziksel, zihinsel ve duygusal dengelerini koruma ihtiyacı, giderek karmaşıklaşan yaşam koşulları ve artan stres faktörleriyle birlikte daha da önem kazanmıştır. İyi olma hali (well-being) kavramı, bireylerin yaşam kalitesini artırmayı ve genel sağlık durumlarını desteklemeyi hedefleyen bir yaklaşım olarak, pek çok disiplinin ilgi odağı haline gelmiştir. Mekânlar, bireylerin günlük yaşamlarının büyük bir bölümünü geçirdiği ve bu sebeple iyi olma halini doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle, iyi olma hali odaklı bir tasarım yaklaşımı, insan deneyimlerini olumlu yönde şekillendirmek ve mekânları sadece kullanılan alanlar değil, aynı zamanda kullanıcıların genel iyi olma hallerini pozitif yönde etkileyecek ortamlar olarak değerlendirilmesi temel bir gereklilik haline gelmelidir. Bu tez çalışmasında, iyi olma hali odaklı tasarım gereksinimlerinin gerçek bir örnek üzerinden değerlendirilmesi amacıyla, İtalya'daki Eremito Oteli'nin iç mekân tasarımı incelenmiştir. Çalışmada, içerik analizi yöntemi kullanılarak, otel konuklarının çevrim içi platformlarda paylaştıkları görüşler doğrultusunda, tasarımın bağlamsal, fonksiyonel, ergonomik, psikolojik, sosyal, duyusal ve estetik gereksinimleri ne ölçüde karşıladığı değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, Eremito Oteli'nin tasarım anlayışının iyi olma halini destekleyici bir rol üstlendiğini ortaya koymakta ve iç mekân tasarımında bu yaklaşıma odaklanmanın gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, gelecekteki tasarım süreçlerine rehberlik edebilecek bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the need for individuals to maintain their physical, mental, and emotional balance has become increasingly important due to ever-more complex living conditions and rising stress factors. The concept of well-being has emerged as an approach aimed at enhancing individuals' quality of life and supporting their overall health, making it a focal point for many disciplines. Spaces, as environments where individuals spend a significant portion of their daily lives, are among the key factors that directly influence well-being. Therefore, a well-being-oriented design approach has become an essential requirement, aiming not only to shape human experiences positively but also to consider spaces as environments that enhance users' overall well-being. In this thesis, the interior design of Eremito Hotel in Italy was analyzed to evaluate well-being-oriented design requirements through a real-world example. Using the content analysis method, the study assessed the extent to which the design met contextual, functional, ergonomic, psychological, social, sensory, and aesthetic requirements based on the opinions shared by hotel guests on online platforms. The research findings reveal that Eremito Hotel's design philosophy plays a supportive role in promoting well-being, emphasizing the necessity of focusing on this approach in interior design. This study offers a model that can guide future design processes.