Nanoyapılı bazı metal sülfürlerin sentezi, karakterizasyonu ve süperkapasitör özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of supercapacitor properties of some nanostructured metal sulfides
  1. Tez No: 918584
  2. Yazar: İREM ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BURAK KİREMİTLER, DOÇ. DR. FATMA KILIÇ DOKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünyada hızla artan nüfus ve teknolojik gelişmeler, enerji ihtiyacını önemli ölçüde artırmış ve fosil yakıtların çevresel etkileriyle birlikte sürdürülebilir enerji kaynaklarına olan talebi yükseltmiştir. Bu bağlamda, enerjinin elektrokimyasal yöntemlerle depolanması, temiz ve verimli bir çözüm olarak ön plana çıkmıştır. Süperkapasitörler, yüksek güç yoğunluğu, uzun ömür ve geniş çalışma sıcaklık aralığı gibi üstün özellikleri sayesinde bu alanda büyük potansiyel taşıyan enerji depolama cihazlarıdır. Bu çalışmada, nanomalzemelerin benzersiz özellikleri kullanılarak farklı metal sülfür kompozitlerine dayalı yüksek performanslı süperkapasitör elektrotları geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, metal sülfür (MS) yapılarına sahip farklı metaller (bakır, molibden, kadmiyum) kullanılarak kompozit malzemeler elde edilmiştir. Elde edilen kompozitler, çok duvarlı karbon nanotüpler (MWCNT) ile birleştirilerek elektrot malzemeleri olarak kullanılmıştır. Geliştirilen elektrot malzemelerinin elektrokimyasal özellikleri, farklı elektrolitlerde ve çeşitli akım yoğunluklarında detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan karakterizasyon çalışmalarıyla, elde edilen kompozitlerin yüksek özgül kapasite, mükemmel döngü kararlılığı ve hızlı şarj-deşarj özellikleri sergilediği gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, geliştirilen elektrot malzemelerinin gelecekteki yüksek performanslı süperkapasitör uygulamaları için umut verici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing global population and technological advancements, the demand for energy has surged, leading to a growing concern about the environmental impacts of fossil fuels. As a result, research efforts have shifted towards finding sustainable energy solutions. Electrochemical energy storage has emerged as one of the most promising approaches to address this challenge. Among various electrochemical energy storage systems, supercapacitors stand out due to their high power density, excellent stability, and long cycle life. In this study, we aimed to develop high-performance supercapacitor electrodes using nanomaterials with unique properties and different metal sulfide composites. For this purpose, composite materials were obtained using different metals (copper, molybdenum, cadmium) with metal sulphide (MS) structures. The obtained composites were combined with multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs) to form electrode materials. The electrochemical properties of the developed electrode materials were investigated in detail under different electrolytes and current densities. The characterization studies revealed that the obtained composites exhibited high specific capacitance, excellent cycle stability, and fast charge-discharge characteristics. These results indicate that the developed electrode materials hold great promise for future high-performance supercapacitor applications.