Lokal pre-hausdorff limit uzaylar
Local pre-hausdorff limit spaces
  1. Tez No: 918603
  2. Yazar: AYŞEGÜL EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılacak başlangıç ve bitiş topolojileri, çarpım, dual çarpım, wedge çarpım, kategori, başlangıç ve bitiş kaldırmaları, diskre ve indiskre objeler, fanktor, topolojik kategori gibi kavramlar verildi. İkinci bölümde, limit uzayların tanımı yapıldı ve örnekler verildi. Ayrıca limit uzayların başangıç ve bitiş kaldırmaları, diskre ve indiskre yapıları incelendi. Son olarak, limit uzayların ve sürekli fonksiyonların kategorisi Lim'in topolojik kategori olduğu gösterildi. Üçüncü bölümde, lokal pre-Hausdorff limit uzayları karakterize edildi. Son bölümde tezde elde edilen sonuçlar bir araya getirilerek değerlendirmelerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the concepts of initial and final topologies, product, coproduct, wedge product, category, inital and final lifts, discrete and indiscrete objects, functor and topological category are given. In the second chapter, limit spaces are defined and examples are given. In addition, the initial and final lifts, discrete and indiscrete spaces are examined. Finally, it is shown that the category Lim of limit spaces and continuous functions is a topological category. In the third chapter, local pre-Hausdorff limit spaces are characterized. In the last chapter, the results obtained in the thesis are summarized and evaluated.