Zirai kazançların vergilendirilmesi: Türkiye ile seçilmiş ülkeler arasında karşılaştırma
Taxation of agricultural income: Comparison between Türkiye and selected countries
  1. Tez No: 918618
  2. Yazar: ESMA SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ SEMİH ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Tarımsal üretim doğal koşullara bağlı olduğundan riski ve belirsizliği yüksek bir sektördür. Ürün arz veya talebindeki küçük değişimler ürün fiyatlarında büyük dalgalanmalar yaratabilmekte, bu suretle üreticilerin gelir düzeyine de doğrudan etki etmektedir. Ayrıca, üretim süreci uzun zaman aldığından ve dönemsel olduğundan tarımsal üretimde sermaye biriktirme hızı da yavaş olup bu durum işletmelerin faaliyetlerini etkilemektedir. Bütün bu sebeplerle devletler, kendi tarım sektörlerini toplumun diğer kesiminden topladıkları vergilerle doğrudan veya vergi harcamaları yoluyla tarım kesiminden toplayacakları vergilerden vazgeçerek dolaylı yoldan desteklemektedir. Bu çalışmanın amacı ise, seçili ülkelerde zirai kazancı vergilendiren sistemlerin ve bu sistemler içinde tarım sektörüne sağlanan ayrıcalıkların Türkiye ile karşılaştırılarak incelenmesi ve Sistemin etkinliği hakkında ülkeler özelinde değerlendirme yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Agricultural production is a sector with high risk and uncertainty because of its dependence on natural conditions. Small changes in product supply or demand can create large fluctuations in product prices, thus directly affecting the income level of producers. In addition, since the production process takes a long time and is periodic, the rate of capital accumulation in agricultural production is slow and slow pace of capital accumulation affects the activities of agricultural enterprises. For all these reasons, states support their agricultural sectors directly by collecting taxes from other segments of society or indirectly by giving up taxes to be collected from the agricultural sector through tax expenditures. The purpose of this study is to examine the systems taxing agricultural income in selected countries and the concessions provided to the agricultural sector within these systems, by comparing them with Turkey, and to make a country-specific evaluation of effectiveness of the system.