Yapay zekâ uygulamaları eğitiminin öğretmen adaylarının dijital yeterliliklerine teknostreslerine ve yapay zekâ kaygılarına etkisi
The effect of artificial intelligence applications training on the digital competences, technostress and artificial intelligence anxiety of teacher candidate
  1. Tez No: 918619
  2. Yazar: FATMA BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı Yapay Zekâ Uygulamaları Eğitiminin, öğretmen adaylarının dijital yeterliliklerine, teknostreslerine ve yapay zekâ kaygılarına etkisini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılı, güz dönemi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü, 3. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada nitel ve nicel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem uygulanmıştır. Nitel veriler yapılandırılmış görüşme formuyla, nicel veriler ise“Üniversite Öğrencileri Dijital Yeterlilik Ölçeği”,“Öğretmenlerin Teknostres Düzeylerini Belirleme Ölçeği”ve“Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarına; doğal dil işleme, ders planı hazırlama, araştırma yapma, doküman analiz etme, sunum hazırlama, video oluşturma, şarkı yapma, fotoğraf işleme, metinden görsele, metinden konuşmaya ve konuşmadan metne dönüştürme gibi eğitim amaçlı kullanılabilecek çeşitli yapay zekâ uygulamalarını kapsayan 10 saatlik bir eğitim, haftada 2 saat olmak üzere 5 hafta boyunca gerçekleştirilmiştir. Eğitim öncesi ve sonrası ilgili ölçekler ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS programı, nitel verilerin analizinde MAXQDA programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yapay zekâ uygulamaları eğitiminin, öğretmen adaylarının dijital yeterliliklerini artırdığı, teknostres ve yapay zekâ kaygılarını azalttığı nicel ve nitel verilerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of Artificial Intelligence Applications Training on digital competences, technostress and artificial intelligence anxiety of teacher candidates. The study group consists of 3rd-year students of Ankara University, Faculty of Educational Sciences, Department of Classroom Teaching, in the fall semester of the 2024-2025 academic year. A mixed method was applied in the research, where qualitative and quantitative data were used together. Qualitative data were collected with a structured interview form, and quantitative data were collected with the“University Students Digital Competence Scale”,“Scale to Determine Teachers' Technostress Levels”and“Artificial Intelligence Anxiety Scale”. In the research, 10-hour training covering various artificial intelligence applications that can be used for educational purposes such as natural language processing, lesson plan preparation, research, document analysis, presentation preparation, video creation, song making, photo processing, text-to-image, text-to-speech and speech-to-text conversion was carried out for 5 weeks, 2 hours per week. Before and after the training, the relevant scales were applied as pre-test and post-test. The SPSS program was used in the analysis of quantitative data, and the MAXQDA program was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was revealed with quantitative and qualitative data that artificial intelligence application training increased the digital competences of teacher candidates and reduced technostress and artificial intelligence concerns.