Doğrudan yabancı yatırımların vergilendirilmesi: Türkiye örneği
Taxation of foreign direct investments: The case of Turkey
  1. Tez No: 802922
  2. Yazar: EZGİ SEVİNÇHAN KURUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN CANYAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Çalışmanın konusunu doğrudan yabancı yatırımların vergilendirilmesinde Türkiye uygulamaları oluşturmaktadır. Söz konusu yatırımların büyük ölçüde çok uluslu şirketler tarafından gerçekleştiriliyor olması ise konuyu daha geniş bir perspektiften ele almayı gerektirmektedir. Zira çok uluslu şirketler, devletlerin vergi uygulamalarını dolanabilme yeteneklerine sahip olup ekonomik büyüklükleri sebebiyle vergi egemenliğini de etkileme potansiyeline sahiptir. Türkiye açısından ise doğrudan yabancı yatırımlara ilişkin hukuki sınır 4875 sayılı Kanun ile çizilmiş olup söz konusu Kanun vergi uygulamaları bakımından da temel oluşturmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada hukuken doğrudan yabancı yatırım statüsünde olan yatırımların elde ettikleri kazançların Türk vergi sistemi içerisindeki konumu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Turkish practices in the taxation of foreign direct investment. The fact that these investments are largely made by multinational companies necessitates a broader consideration of the issue. This is because multinationals are able to circumvent the tax practices of states and, due to their economic size, have the potential to affect tax sovereignty. For Turkey, the legal boundary for foreign direct investment was drawn by Act No. 4875, and this act also forms the basis for tax practice. Against this background, this study analyses the position of investment income, which is legally FDI, within the Turkish tax system.