Türkiye'de zirai kazançların vergilendirilmesinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and evaluation of taxation of agricultural earnings in Turkey
- Tez No: 837731
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın konusunu ülkemizde zirai kazançların vergilendirilmesi oluşturmaktadır. Konu, gerek Anayasa'nın 73. maddesinin“Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür.”hükmü karşısında gerekse tarım sektörünün yapısı ve devlete gelir sağlanması bakımından önem arz etmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde çeşitli açılardan tarım sektörünün genel ekonomik durumu ve üretim yapısı incelenmiştir. Tarım sektörü, Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar milli gelir, ihracat gibi temel göstergelere katkı yapmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde zirai kazançların vergilendirilmesinde yaşanan gelişim incelenmiş olup günümüzdeki durum açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise zirai kazançlardan alınan gelir vergisi hasılatı tahmin edilmiş ve bu kazançların vergilendirilmesi ile ilgili değerlendirmeler yapılmış olup Türkiye'de çiftçilerin yaklaşık %95'inin hiç veya gereği gibi vergilendirilmediği sonucuna varılmış, zirai kazançların daha adil ve etkin vergilendirilmesi için ortaya çıkan sorunlara yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir. Çözüm önerilerimizin gerçekleştirilmesi ile birlikte çiftçilerimizin yaklaşık olarak %80'lik kısmını oluşturan“gerçekten küçük çiftçiler”vergi dışında bırakılacak ancak vergi ödeme gücüne sahip olan büyük çiftçiler artan oranlı tarife ile vergilendirilecek ve tarım sektörü anayasal düzenlemelere de uygun şekilde kamu giderlerine adaletli şekilde katılmış olacaktır. Böylece ülkemizde sosyal adalete uygun şekilde kalkınmaya tarım sektörünün de katkı yapması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the taxation of agricultural earnings in Turkey. The subject is important both in terms of the provision of Article 73 of the Constitution,“Everyone is obliged to pay taxes according to his financial ability to meet public expenditures.”and in terms of the structure of the agricultural sector and providing income to the state. In the first part of the study, the general economic situation and production structure of the agricultural sector are analysed from various perspectives. The agricultural sector has been contributing to basic indicators such as national income and exports since the first years of the Republic until today. In the second part of the study, the development in the taxation of agricultural earnings is analysed and the current situation is explained. In the third part, the income tax revenue from agricultural earnings is estimated and evaluations are made on the taxation of these earnings. It is concluded that approximately 95% of farmers in Turkey are not taxed at all or not taxed properly, and solution suggestions for the problems arising for more fair and effective taxation of agricultural earnings are included. With the realization of our solution proposals,“really small farmers”, who make up about 80% of our farmers, will be excluded from the tax, but large farmers who have the power to pay taxes will be taxed with an increased tariff rate, and the agricultural sector will be fairly included in public expenditures in accordance with constitutional regulations. Thus, it will be possible for the agricultural sector to contribute to the development of our country in accordance with social justice.