Oktay Akbal'ın romanlarında kişiler dünyasının işlevselliği
The functionality of the characters in Oktay Akbal's novels
  1. Tez No: 918620
  2. Yazar: HELAN TAWFEEQ ISMAEL ISAMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Oktay Akbal hikâye, roman, fıkra, anı, günce gibi edebiyatın çok sayıda alanında eserler sunan yazarlar arasında bulunmaktadır. Çağdaş döneme gelinmesinde büyük etki gösteren ve eserlerinde çağdaşlaşma, gelişim, eğitim, eşitlik, özgürlük gibi ifadelere sık yer veren Oktay Akbal, kendi dönemini başarılı olarak eserlerine yansıtmasının yanında, bu dönemin insanlarının ve olaylarının eserlere yansıtılması hususunda da başarılı bir yazardır. Özellikle insanın var oluşsal, psikolojik, sosyolojik, toplumsal yapısını karakterlerine aktarma ve karakterler üzerinden okuyucuya gösterme noktasında başarı gösteren bir yazardır. Eserlerinde sıklıkla anılarda yaşam süren ve geçmişteki insan ve yerlere özlem duyan karakterler, modern düşüncede ve özgürlüklerine düşkün yapılı olarak görülmektedir. Bu kapsamda Oktay Akbal'ın ve özellikle romanlarının geçmiş ile geleceği birlikte değerlendirerek günümüzü inşa eden yazarlar arasında bulunduğunu söylemek mümkündür. Çalışma içerisinde Oktay Akbal'ın bazı romanlarındaki karakterler kişiler dünyasının işlevselliği yönünden değerlendirilmiştir. Çalışma neticesinde kişiler dünyasının yazarın evreni aktarmasında, olayları aktif olarak yansıtması ve okuyucuya duyguyu başarılı şekilde geçirmesi için uygunluk gösterdiği dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Oktay Akbal one of the writers who present works in many fields of literature such as stories, novels, anecdotes, memoirs and diaries. Oktay Akbal, who had a great impact on the arrival of the modern era and frequently included expressions such as modernization, development, education, equality and freedom in his works, is not only successful in reflecting his own period in his works, but also in reflecting the people and events of this period in his works. He is a writer who is especially successful in transferring the existential, psychological, sociological and social structure of humans to his characters and showing them to the reader through the characters. In his works, characters who often live in memories and are nostalgic for people and places in the past are seen as being fond of modern thought and freedom. In this context, it is possible to say that Oktay Akbal, and especially his novels, are among the writers who build the present by evaluating the past and the future together. In the study, the characters in some of Oktay Akbal's novels were evaluated in terms of the functionality of the personal world. As a result of the study, it was noted that the world of characters is suitable for the author to convey the universe, to reflect the events actively and to convey the emotion to the reader successfully.