Küresel finansal krizin faizsiz bankacılık sistemine etkileri
The effects of the global financial crisis on the interest-free banking system
  1. Tez No: 918655
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küresel finansal krizler, geleneksel bankacılık sisteminde ciddi çalkantılara yol açarak finansal istikrarı derinden sarsmıştır. Özellikle 2008 küresel finansal krizi, spekülatif işlemlerin artışı ve yüksek risk içeren finansal ürünlerin yaygınlaşması sebebiyle dünya ekonomileri üzerinde olumsuz etkiler doğurmuştur. Bu süreçte faizsiz bankacılık sistemi, alternatif işleyiş mekanizmaları ve risk paylaşımına dayalı yapısıyla dikkat çekmektedir. Faizsiz bankacılığın temel ilkeleri arasında varlık temelli finansman, spekülatif işlemlerin sınırlandırılması ve kâr-zarar ortaklığı gibi unsurlar yer almakta olup, bu özellikler kriz dönemlerinde söz konusu sistemin daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Kriz sonrası dönemde faizsiz bankacılık sistemine yönelik artan ilginin sebepleri incelenmektedir. Bu bağlamda, faizsiz bankacılık sisteminin finansal krizler sırasında yatırımcılar için daha güvenilir ve sürdürülebilir bir alternatif sunduğu öne sürülmektedir. Çalışma, faizsiz bankacılık modelinin küresel ekonomik krizler karşısında nasıl bir çözüm sunduğunu ve geleneksel finansal yapılarla kıyaslandığında hangi avantajlara sahip olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak, faizsiz bankacılığın kriz dönemlerindeki performansı incelenerek gelecekte finansal sistemlerde nasıl daha yaygın bir model hâline gelebileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global financial crises have caused significant turmoil in the traditional banking system, deeply undermining financial stability. In particular, the 2008 global financial crisis had adverse effects on world economies due to the increase in speculative transactions and the widespread use of high-risk financial products. During this period, the interest-free banking system has drawn attention with its alternative operational mechanisms and risk-sharing structure. The fundamental principles of interest-free banking include asset-based financing, limiting speculative transactions, and profit-and-loss sharing, which contribute to the system's resilience during crisis periods. The reasons behind the growing interest in the interest-free banking system in the post-crisis period are examined. In this context, it is argued that the interest-free banking system offers a more reliable and sustainable alternative for investors during financial crises. This study aims to reveal how the interest-free banking model provides solutions to global economic crises and what advantages it holds compared to traditional financial structures. Additionally, the performance of interest-free banking during crisis periods is analyzed to explore how it could become a more widespread model in future financial systems.