Erfelek (Sinop) ilçesinin atmosferik polenlerinin analizi
Analysis of atmospheric pollen of erfelek (Sinop) district
  1. Tez No: 918659
  2. Yazar: SERKAN SAYKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma Mayıs 2022 / Haziran 2024 tarihleri arasında Sinop İli Erfelek ilçesinin atmosferik polenlerinin, volumetrik yöntem ile Burkard aracı kullanılarak belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Erfelek ilçesinin atmosferik polenleri, Burkard aracına yerleştirilen bant sistemi ile haftalık olarak toplanmış, bu bantlar preparat haline getirilmiş ve her hafta m3 alan birimi olarak, haftalık, aylık periyod şeklinde belirlenmiş, veriler grafik ve tablo haline getirilmiştir. İki yıllık yapılan bu çalışmada 21 takson ağaç/ağaçsı, 9 takson otsulara ait olmak üzere toplamda 30 taksona ait 43238 polen/m3 sayılmıştır. Analiz edilen polenlerden 36027 polen/m3 (%83,2) ağaç/ağaçsı taksonlara, 3688 polen/m3 (%8,5) Poaceae familyasına, 3523 polen/m3 (%8,3) ise diğer otsu taksonlara aittir. İki yıllık ortalama polen yoğunluğuna göre atmosferde dominant olarak görülen ağaç/ağaçsı taksonlar; Pinaceae (%18,6), Carpinus sp. (%15,3) Morus sp. (%10,2), Alnus sp. (%9,8), Castanea sativa (%6,1), Cupressaceae/Taxaceae (%5,5), Quercus sp. (%5,5), otsu taksonlar ise, Poaceae (%8,5), Xanthium sp. (%4,5), Asteraceae (%1,09) olarak tespit edilmiştir. Polen yoğunluğu en fazla 2022 ve 2023 yıllarında Haziran ayında, 2024 yılında ise Nisan ayında kaydedilmiştir. Sıcaklık, yağış, nisbi nem ve rüzgâr hızı gibi meteorolojik faktörlerin toplam polen sayısına etkisi belirlenmiştir. Erfelek ilçesinde yapılan bu aeropalinolojik çalışma ile çevredeki bitkilerin oluşturduğu polenlerin sayısı ve görünümleri, iklim değişikliğinin polen çeşidi ve sayısı üzerinde etkilerini araştırmak, ayrıca polinizasyon periyodlarında polenlerden kaynaklı alerjik hastalıkların teşhisinde ve buna bağlı tedavilerde yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to determine the atmospheric pollen of Sinop Province Erfelek district between May 2022 and June 2024 using the volumetric method with the Burkard tool. Atmospheric pollen of Erfelek district was collected weekly with the tape system placed on the Burkard vehicle, these tapes were prepared and determined as cm3 area units each week, weekly and monthly periods, and the data were turned into graphs and tables. In this two-years study, a total of 43238 pollen/m3 belonging to 30 taxa were counted, 21 taxa belonging to arboreal taxa and 9 taxa belonging to non arboreal taxa. Of the analyzed pollens, 36027 pollen/m3 (83,2%) belong to arboreal taxa, 3688 pollen/m3 (8,5%) belong to the Poaceae family, and 3523 pollen/m3 (8,3%) belong to non arboreal taxa. According to the two-year average pollen density, the dominant arboreal taxa in the atmosphere are; Pinaceae (18,6%), Carpinus sp. (15,3%) Morus sp. (10,2%), Alnus sp. (9,8%), Castanea sativa (6,1%), Cupressaceae/Taxaceae (5,5%), Quercus sp. (5,5%), non arboreal taxa are Poaceae (8,5%), Xanthium sp. (4,5%), Asteraceae (1,09%). The highest pollen density was recorded in June in 2022 and 2023, and in April in 2024. As a result of the analysis, the effect of meteorological conditions such as average temperature, precipitation, relative humidity and wind speed on the total pollen count was determined. With this aeropalinological study conducted in Erfelek district, it was aimed to investigate the number and appearance of pollen formed by the surrounding plants, the effects of climate change on the type and number of pollen, and also to help in the diagnosis of allergic diseases caused by pollen during pollination periods and related on treatments.