Yaratıcı yazma etkinlikleriyle desteklenen eğitsel oyunların ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerisine etkisi
Educational games supported by creative writing activities primary school 3rd and 4th grade students effect on creative writing skill
- Tez No: 918669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yazma becerisi, temel dil becerileri olan dinleme, konuşma, okuma becerilerinin kazanılmasından sonra edinilen ve diğerlerine göre nispeten daha zor bir beceridir. Bu zorluk, bireylerde yazmaya ilişkin olumsuz bakış açısına ve dolayısıyla yaratıcı yazma becerilerinin gelişmemesine neden olmaktadır. Bu nedenle yazma ve yaratıcı yazma becerisi üzerinde önemle durulması gereken becerilerdir. Yaratıcı yazma, bireyin hayal gücünü, zihninin duygusal ve düşünsel boyutlarını kullanarak özgün eserler oluşturma etkinliği şeklinde ifade edebiliriz. Zor ve karmaşık olarak düşünülen yazma ve yaratıcı yazma sürecinde oyun eğlence ve aktif bir ortam oluşmasına fırsat sunmaktadır. Bu sebepten dolayı oyun, yaratıcı yazma sürecinde çocuklara özgün fikirler üretebilme, dil becerilerini keşfedebilme imkânı sunmaktadır. Bu araştırma, yaratıcı yazma etkinlikleriyle desteklenen eğitsel oyunların ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin yaratıcı yazma becerilerinin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi olan deneysel desenlerden yarı deneysel desene bağlı öntest sontest deney-kontrol gruplu modelden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Şanlıurfa ilinin Haliliye ilçesinde 2 farklı okulda öğrenim gören 72 tane 3. sınıf öğrencisi ile 80 tane 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örneklem kullanılarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Yazı Türlerine Göre Yaratıcı Yazma Formu”ve Kırmızı (2011) tarafından geliştirilen“Yaratıcı Yazma İçin Değerlendirme Ölçütleri Formu”(YİDÖF) kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde; araştırmacı tarafından gerekli izinler alındıktan sonra, ilk olarak öntest uygulaması yapılmış ve sonrasında deney grubu öğrencileri ile 6 hafta süren eğitsel oyunlarla yaratıcı yazma çalışmalarına başlanmıştır. Bu süreçte, iki deney grubuyla 6 hafta boyunca haftada 2 ders saati sürecek şekilde yaratıcı yazma etkinlikleri yapılmıştır. Uygulama sonrasında ise sontest uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 paket programı aracılığıyla t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, yaratıcı yazma etkinlikleriyle desteklenen eğitsel oyunlara katılan 3. sınıf deney grubu öğrencilerinin, yaratıcı yazma becerilerinde şiir, hikâye ve fabl yazı türlerine göre kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir fark oluşmuşken; 4. sınıf deney grubu öğrencilerinin, yaratıcı yazma becerilerinde hikâye ve fabl yazı türüne göre kontrol grubuna kıyasla anlamlı fark bulunduğu, şiir yazı türüne göre ise anlamlı fark bulunamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Writing skill is a relatively more difficult skill than others and is acquired after the basic language skills of listening, speaking and reading are acquired. This difficulty causes individuals to have a negative perspective on writing and therefore their creative writing skills fail to develop. Therefore, writing and creative writing are skills that should be emphasized. Creative writing can be defined as the activity of creating original works by utilizing one's imagination and the emotional and intellectual dimensions of their mind. In the process of writing and creative writing, which are often perceived as difficult and complex, games provide an opportunity for fun and an active environment. For this reason, games offer children the chance to generate original ideas and explore their language skills during the creative writing process. This study was conducted to develop the creative writing skills of 3rd and 4th-grade primary school students through educational games supported by creative writing activities. The research employed a quasi-experimental design, a quantitative research method, with a pre-test and post-test control group model. The study group consisted of 72 third-grade students and 80 fourth-grade students attending two different schools in the Haliliye district of Şanlıurfa province. The study group was determined using appropriate sampling, one of the non-random sampling methods.As data collection tools, the“Creative Writing Form According to Text Types”developed by the researcher and the“Criteria Form for Creative Writing Assessment”(CFCWA) developed by Kırmızı (2011) were used. During the data collection process, after obtaining the necessary permissions, a pre-test was first applied. Then, creative writing activities with educational games were carried out with the experimental group students for six weeks, with two-hour sessions per week. After the application, a post-test was administered. The data obtained were analyzed using the t-test in the SPSS 22 software package. According to the research findings, a significant difference was observed in the creative writing skills of 3rd-grade experimental group students participating in educational games supported by creative writing activities compared to the control group, specifically in the text types of poetry, story, and fable. For the 4th-grade experimental group students, a significant difference was found in the text types of story and fable compared to the control group, while no significant difference was found in poetry.