Pseudomonas aeruginosa fajlarının izolasyonu ve tanımlanması
Isolation and identification of Pseudomonas aeruginosa phages
- Tez No: 918670
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Pseudomonas aeruginosa, yüksek antibakteriyel direnci, ortam koşullarına hızlı uyum sağlayabilmesi ve biyofilm üretimi ile ön plana çıkan fırsatçı bir patojendir. Bakteriyofajlar, bakteri hücrelerini enfekte ederek onların inhibe olmasını sağlayan virüslerdir. Bu çalışmada P. aeruginosa'ya etkili fajların izolasyonu ve karakterizasyonu amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 8 farklı P. aeruginosa suşu ve 15 fajın izolasyonu ve saflaştırılması sağlanmıştır. Fajların latent dönemleri 5-30 dk. arasında; patlama büyüklükleri ise 10 ile 200 POB/hücre arasında bulunmuştur. Bu fajların adsorpsiyon hızları ise 4,6×10-7 ile 1,62×10-8 mL/dk arasında bulunmuştur. Adsorpsiyon oranları ise en düşük %87 ve en yüksek %100 olarak bulunmuştur. Fajların konakçı skalası ve EOP değerleri belirlenmiştir. Fajlar çalışmada kullanılan farklı cinsteki bakterileri enfekte etmezken farklı bir tür olan P. brassicacearum'a da litik etki göstermiştir. Yine tez kapsamında fajların farklı sıcaklık, pH ve NaCl içeren ortamlarda yüksek stabilite gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca fajların farklı oranlarda antibiyofilm etkinliği tespit edilmiştir. Fajların DNA'ları izole edilmiş ve SmaI, NdeI, EcoRI, EcoRV, XhoI restriksiyon enzimleri ile kesilmiştir. RFLP analizinin sonucuna göre 8 farklı faj seçilmiştir. Bu fajların TEM mikrograflarına göre podovirüs olduğu, kafa çaplarının 42,6 nm ile 69,6 nm; kuyruk uzunluklarının ise 10 nm ile 41,6 nm arasında olduğu bulunmuştur. Bu fajlardan oluşturulan karışım ile su, yağsız süt ve marul örneklerinde P. aeruginosa'ya karşı denemeler yapılmıştır. Faj karışımı MOI 100 değerinde su ve yağsız sütteki bakterileri tamamen inhibe etmiştir. Marul örneğinde ise inhibisyon elde edilememiştir. Çalışmada P. aeruginosa suşları 48 saat boyunca faj karışımına tabi tutulmuş ve süre sonunda suşların streptomisine, siproflaksasine, tetrasikline ve penisiline karşı farklı düzeylerde duyarlılık kazandığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pseudomonas aeruginosa, Bakteriyofaj, Faj terapi, Antibiyofilm
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is an opportunistic pathogen that stands out with its high antibacterial resistance, rapid adaptation to environmental conditions, and biofilm production. Bacteriophages are viruses that infect bacterial cells and inhibit them. This study aimed to isolate and characterize phages effective against P. aeruginosa. Within the scope of the study, isolation and purification of 8 different P. aeruginosa strains and 15 phages were provided. The latent periods of the phages were found to be between 5 min and 30 min; and their burst sizes were found to be between 10 and 200 POB/cell. The adsorption rates of these phages were found to be between 4.6×10-7 and 1.62×10-8 mL/min. The adsorption rates were found to be the lowest 87% and the highest 100%. The host scale and EOP values of the phages were determined. While the phages did not infect different types of bacteria used in the study, they also showed lytic effects on a different species, P. brassicacearum. Again, within the scope of the thesis, it was determined that the phages showed high stability in different temperature, pH and NaCl containing environments. In addition, different rates of antibiofilm activity of the phages were determined. DNAs of the phages were isolated and cut with SmaI, NdeI, EcoRI, EcoRV, XhoI restriction enzymes. According to the results of RFLP analysis, 8 different phages were selected. According to TEM micrographs, these phages were found to be podovirus, their head diameters were between 42.6 nm and 69.6 nm, and their tail lengths were between 10 nm and 41.6 nm. The mixture formed from these phages was tested against P. aeruginosa in water, skim milk and lettuce samples. The phage mixture completely inhibited the bacteria in water and skim milk at MOI 100. Inhibition was not obtained in the lettuce sample. In the study, P. aeruginosa strains were exposed to the phage mixture for 48 hours and at the end of the period, it was determined that the strains gained different levels of sensitivity to streptomycin, ciprofloxacin, tetracycline and penicillin. KEYWORDS: Pseudomonas aeruginosa, Bacteriophage, Phage Therapy, Antibiofilm