Doğal baş konumunun belirlenmesinde inklinometre kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of use of inclinometers in the measurement of natural head position
  1. Tez No: 91867
  2. Yazar: SERDAR ÜŞÜMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ortodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA-2000 Serdar ÜŞÜMEZ Danışman Doç. Dr. Metin ORHAN Doğal Baş Konumunun Belirlenmesinde İnklinometre Kullanımının Değerlendirilmesi Çalışmanın amacı, self balance + ayna yöntemiyle saptanan doğal baş konumunun kaydedilmesi ve sefalostata aktarılması için özel bir düzenek oluşturulması, bu düzeneğin klinik olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi ve bu yöntemle elde edilen sefalometrik filmlerin tekrarlanabilkUğinin belirlenmesidir. Bu amaçla bir gözlük üzerine monte edilmiş iki adet eğim sensörü, bir çevrim modülü ve bir likit kristal ekrandan özel bir düzenek oluşturulmuştur. Yaşlan, 17 yıl 9 ay ile maksimum 24 yıl arasında değişen, ortalama 20 yıl 4 aylık, 15'i kız 15'i erkek, 30 Selçuk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi öğrencisinin self balance + ayna pozisyonu ile kurdukları doğal baş konumlan bu sistemle ölçülmüş ve kaydedilen konumların ortancası kullanılarak aynı konum sefalosttata tekrar edilmiştir. Bireylerden bu konumda üçer adet laterakl sefalogram alınmıştır. Filmler üzerinde GV/SN açılan ölçülmüş ve Dahlberg'in metot hatası kullanılarak, birinci-ikinci film arasında 0.6 (range: 3.5), birinci-üçüncü film arasında 0.7 (range: 5), ve ikinci-üçüncü film arasında 0.6 derecelik (range: 3.5) metot hatası bulunmuştur. Yöntemimizin tekrarlanabilirliği oldukça yüksek bulunmuş ve sistemin gerek doğal baş konumu ölçümü gerekse bu konumun sefalostata aktarılmasında başarıyla kullanılabildiği görülmüştür. Sistemin hafifletilmesi, radyolüsent hale getirilmesi ve röntgen cihazına entegre bir şekilde üretilmesinin kullanılabilirliğini arttıracağı ve metot hatasını azaltacağı düşünülmektedir. 74
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Evaluation of the Use of Inclinometers in the Measurement of Natural Head Position The aim of the present study was to construct a device capable of recording and transferring the natural head position, to assess it's clinical use and reproducibility of lateral cephalograms taken with this device. The device consisted of 2 tilt sensors measuring the pitch and roll of head, a conversion module and a liquid crystal display. Natural head positions of 30 dental students (15 boys, 15 girls) at a mean age of 20 years and 4 months were recorded with the device 10 times and were transferred to the cephalostat via device using the median of the measurements. Three lateral cephalograms were obtained in this position from each subject. True Vertical/Sella-Nasion angle was measured on the films and Dahlberg's formula of method error revealed method errors of 0.6 (range:3.5), 0.7 (range:5), and 0.6 (range:3.5), degrees respectively for the couples of first-second, first-third, and second-third. The reproducibility of the device and the system is fairly high and the system was clinically usable for both measurement and transfer purposes. Minimizing and making the system radiolucent and manufacturing it integrated to the x- ray device will make the device more versatile and will decrease the method error. Further research and studies are required for the improvement of the system. 75