Primipar kadınların antenatal emzirme motivasyonu ve öz-yeterlilik düzeyleri ile postpartum emzirme motivasyonu ve öz-yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between antenatal breastfeeding motivation and self-efficacy levels and postpartum breastfeeding motivation and self-efficacy levels of primiparous women
- Tez No: 918671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SARI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırma, primipar kadınların antenatal dönemdeki emzirme motivasyonu ve öz-yeterlilikleri ile postnatal dönemdeki emzirme motivasyonu ve öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı korelasyonel tasarımla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini araştırma kriterlerine uyan 32-42. gebelik haftasında olan 112 primipar kadın oluşturmuştur. Araştırmaya başlamadan önce kurum, etik kurul izni ve primipar kadınlardan yazılı onam alınmıştır. Antenatal dönemde verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Antenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”, ve“Emzirme Motivasyonu Görsel Analog Skala”kullanılmıştır.“Postnatal dönemde ise ”Postnatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği“ ”Emzirme Motivasyon Ölçeği“, ”LATCH Emzirme Tanılama Aracı“ ve ”Postnatal Dönem Emzirme Durumu Veri Formu" kullanılmıştır. Ölçekler postnatal dönem 1. hafta, 1. ay ve 2. ayda uygulanmıştır. Bebeklerin sadece anne sütüyle beslenme oranları postnatal birinci günde %68, birinci haftada %66,1, birinci ve ikinci ayda %74,1 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A descriptive correlational design was adopted for the present study to examine the relationship between breastfeeding motivation and self-efficacy in primiparous women during the antenatal period and breastfeeding motivation and self-efficacy in the postnatal period. The study sample comprised 112 primiparous women between the 32nd and 42nd weeks of gestation who met the study criteria. Institutional and ethical board approvals were obtained prior to commencing the study, along with the written informed consent of the participants. Data were collected from the respondents in the antenatal period using the“Descriptive Characteristics Form”, the“Antenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale”and a“Visual Analog Scale for Breastfeeding Motivation”, while in the postnatal period, data were collected using the“Postnatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale”, the“Breastfeeding Motivation Scale”, the“LATCH Breastfeeding Assessment Tool”and the“Postnatal Breastfeeding Information Form”. The scales were administered in the postnatal 1st week, 1st month, and 2nd month and revealed rates of exclusive breastfeeding of 68% on the first postnatal day, 66.1% in the first week and 74.1% within the first and second months.