Afrika dönüşüm endeksi ile ticari açıklık arasındaki ilişki: Seçilmiş Afrika ülkeleri ile panel veri analizi
The relationship between the African transformation index and trade openness: A panel data analysis with selected African countries
  1. Tez No: 918672
  2. Yazar: ENES KAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küreselleşmenin ve rekabetçilik anlayışının hız kazandığı günümüzde ülkeler gelirlerini ve dövizlerini arttırmak için dış finansmana ihtiyaç duymaktadırlar. Ülkeler ihtiyaç duydukları finansmanı elde etmek için yatırımcıyı içeriye çekmenin ve ihracatı artırmanın önündeki engellerden biri olan ekonomik dönüşümlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Özellikle ekonomik olarak diğer ülkelerin gerisinde kalmak istemeyen ülkeler uluslararası ticaretlerini, üretimlerini, teknolojilerini ve toplum refahını artırmaya yönelik çalışmalarda bulunmalıdır. Bu kapsamda birçok ülke ekonomik, toplumsal, yapısal, teknolojik dönüşümlere gitmiştir. Afrika ekonomik dönüşüm merkezi, ülkelerinin ilerlemesi gösteren Afrika dönüşüm endeksi hazırlamıştır. Bu endeks Afrika ülkelerinin çeşitlendirme, ihracatta rekabet gücü, üretkenlik artışı, teknoloji gelişimi ve insan refahına yönelik verilerinden oluşmaktadır. Bu dönüşüm endeksini Afrika ülkeleri açısından değerlendiren Afrika Ekonomik Dönüşüm Merkezi DEPTH olarak özetlemiştir. Bu çalışmanın amacı, 2000-2020 yılları arasındaki Afrika dönüşüm endeksi ve ticari açıklık arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma kapsamındaki veri setlerinden Afrika dönüşüm endeksi www.acetforafrica.org resmi web sitesinden, ticari açıklık göstergesi ise Dünya Bankası resmi web sitesinden elde edilmiştir. Ampirik analizlerde ilk olarak serilerin homojenliği ve yatay kesit bağımlılığı incelenmiştir. Bu iki test sonucunda serilerin heterojen olduğuna ve yatay kesit bağımlılığı içerdiğine ulaşılmıştır. Serilerin durağanlığı belirlemek için ikinci nesil birim kök testi olan Yatay Kesit Genişletilmiş Im, Pesaran Shin (CIPS) panel birim kök testi yapılmış ve serilerin farkta durağan olduğu belirlenmiştir. Farkta durağan olan seriler ile kurulan modelin eşbütünleşme ilişkisi Durbin-Hausmann panel eşbütünleşme test ile analiz edilmiştir. Eşbütünleşme testi sonucunda modelin uzun dönem ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra, Ortalama Grup Dinamik En Küçük Kareler (DOLSMG) tahmincisi ile model tahmin edilmiştir. DOLSMG sonuçlarına göre, Afrika dönüşümdeki artışın ticari açıklığa etkisinin anlamlı ve pozitif olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world where globalisation and competitiveness are gaining momentum, countries need external financing to increase their income and foreign exchange. In order to obtain the financing they need, countries need to realise their economic transformation, which is one of the obstacles to attracting investors and increasing exports. In particular, countries that do not want to lag behind other countries economically should make efforts to increase their international trade, production, technology and social welfare. In this context, many countries have undergone economic, social, structural and technological transformations. The African Centre for Economic Transformation has prepared an African Transformation Index, which shows the progress of African countries. This index consists of data on diversification, export competitiveness, productivity growth, technology development and human welfare of African countries. Evaluating this transformation index in terms of African countries, the African Economic Transformation Centre summarised it as DEPTH. The aim of this study is to analyse the relationship between the African transformation index and trade openness between 2000 and 2020. Among the data sets within the scope of the study, the African transformation index was obtained from the official website www.acetforafrica.organd the trade openness indicator was obtained from the official website of the World Bank. In the empirical analyses, firstly, the homogeneity and cross-sectional dependence of the series are examined. As a result of these two tests, it was found that the series are heterogeneous and contain horizontal cross-section dependence. In order to determine the stationarity of the series, the Horizontal Cross Section Extended Im, PesaranShin (CIPS) panel unit root test, which is the second generation unit root test, was performed and it was determined that the series were stationary in difference. The cointegration relationship of the model established with the difference stationary series was analysed with Durbin-Hausmann panel cointegration test. As a result of the cointegration test, it was determined that the model has a long-run relationship. Then, the model was estimated with the Dynamic Least Squares Mean Group (DOLSMG) estimator. Then, the model was estimated with the Dynamic Least Squares Mean Group (DOLSMG) estimator. According to the DOLSMG results, it is concluded that the effect of the increase in African transformation on trade openness is significant and positive.