Kurumsal iktisat perspektifinde hukuk ve inovasyon ilişkisinin değerlendirilmesi: AB ülkeleri üzerine bir inceleme
Evaluation of the relationship between law and innovation in the perspective of institutional economics: A study on EU countries
  1. Tez No: 918680
  2. Yazar: MELİKE HAYRİYE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kurumsal iktisat, hukuk ve inovasyon farklı disiplinler içerisinde yer almaktadır. Kurumsal iktisatçılar, neoklasik iktisadın analizlerine dahil etmediği, veri kabul ettiği kurumlar üzerine çalışmalar yapmışlardır. Bunun yanında kurumsal iktisatçılar neoklasik iktisat teorilerinde mülkiyet hakları, firma teorileri ve fiyat teorilerine de eleştirel yaklaşmışlardır. Kurumsal iktisatçılar, insanların bir arada yaşadıkları çevrede kaynakların kıt hale geleceğini bunun sonucunda da kaynakların kullanımıyla ilgili bazı kurallara ihtiyaç duyulacağını savunmuşlardır. Bunun üzerine mülkiyet hakları teorisini konu edinmişlerdir. Teori, mülkiyetin hukuki çerçevede güvence altına alındığı toplumlarda ekonominin olumlu yönde etkileneceği tezi üzerinde durulmuştur. Mülkiyet haklarının güvence altına alındığı toplumlarda bireyler ve firmalar kıt kaynakları daha etkin kullanabilmek için inovasyonlar yapacaklardır. Bu inovasyonlar toplumların ekonomilerine katkıda bulunacaktır. Bu çalışmada; kurumsal iktisat, hukuk ve inovasyon hakkında bilgi verilerek aralarındaki ilişkilerden bahsedilecektir. Ayrıca hukuk ve inovasyon arasındaki ilişki inovasyon için patent başvuruları (ikamet edenler) ve hukukun üstünlüğü (yüzde) kullanılarak 22 Avrupa Birliği üyesi ülkenin 2002-2021 yılları arasındaki verilerinden yararlanarak panel ARDL testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda patent başvuruları ile hukukun üstünlüğü arasında uzun dönemde anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, hukuki güvencenin yüksek olduğu ülkelerde daha fazla yenilik (inovasyon) gerçekleşecektir.
Özet (Çeviri)
Institutional economics, law and innovation are different disciplines. Institutional economists have studied institutions that neoclassical economics does not include in its analyses and considers fixed. In addition, institutional economists have been critical of property rights, theories of the firm and price theories in neoclassical economic theories. Institutional economists argued that in an environment where people live together, resources will become scarce and as a result, there will be a need for some rules regarding the use of resources. Thus, they have taken the theory of property rights as their subject. The theory is emphasized on the thesis that the economy will be positively affected in societies where property is secured within a legal framework. In societies where property rights are secured, individuals and firms will innovate to use scarce resources more effectively. These innovations will contribute to the economies of societies. In this study; institutional economics, law and innovation will be introduced and the relationship between them will be discussed. In addition, the relationship between law and innovation is analyzed with the panel ARDL test using patent applications for innovation (residents) and the rule of law (percentage) using data from 22 European Union member countries between 2002-2021. As a result of the analysis, it is found that there is a significant and positive relationship between patent applications and the rule of law in the long run. As a result, more innovation will take place in countries where legal security is high.