Sağlıklı yetişkinlerde hur smart balance BTG4 denge platformunun güvenilirliği ve geçerliliği
Validity and reliability of the hur smart balance BTG4 balance platform in healthy adults
- Tez No: 918679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı yetişkinlerde HUR SmartBalance BTG4 denge platformunun güvenilirliği ve geçerliliğinin incelenmesidir. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında denge bozukluğu olmayan 50 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Güvenirlik araştırması için test-tekrar test tekniği uygulandı ve katılımcılar 3-7 gün sonra tekrar değerlendirmeye alındı. Güvenirlik araştırması için postüral stabilite (gözler açık/kapalı – sert/yumuşak zemin bilateral duruş, dominant/dominant olmayan ekstremite tek ekstremite duruşu) ve stabilite limiti (sağ, sol, ön, arka yönler) testleri uygulandı. Geçerlik araştırması için BTG4 ile Kinestetik Beceri Eğitim 3000 (KBE3000) platformları ve Denge Değerlendirme Sistemler Testi'nden (BESTest) elde edilen verilerin korelasyonu analiz edilerek değerlendirildi. Geçerlik araştırması için katılımcılara her iki cihazda postüral stabilite (gözler açık/kapalı bilateral duruş, dominant/dominant olmayan ekstremite tek ekstremite duruşu) testleri uygulandı. Ayrıca her katılımcıya BESTest uygulandı. Çalışmanın sonuçları, test-tekrar test için sınıf içi korelasyon katsayısı (intraclass correlation coefficent: ICC) 0,846-0,657 arasında değişirken, bu sonuç test-tekrar test cevaplarının iyi-mükemmel seviyede güvenilir olduğunu göstermiştir. Sağlıklı yetişkinlerin BTG4 platformundaki postüral stabilite değerlerinin KBE3000 platformu değerleri ile pozitif zayıf-orta güçte istatiksel olarak anlamlı korelasyonunu göstermiştir (gözler açık bilateral duruş için r:0.295, gözler kapalı bilateral duruş için r: 0.376, dominant ekstremite tek ekstremite duruşu için r: 0.447, dominant olmayan ekstremite tek ekstremite duruşu için r: 0.498, p0,05). Çalışmamızın bu sonuçları BTG4 platformunun postüral stabilite ve stabilite limiti ölçümleri için güvenilir bir cihaz olduğunu, KBE3000 platformuyla korelasyonu incelendiğinde ise postüral stabilite testleri için geçerli bir cihaz olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the reliability and validity of HUR SmartBalance BTG4 balance platform in healthy adults. 50 healthy volunteers aged 18–65 years without balance disorders were included. For the reliability analysis, the test-retest method was used and participants were reassessed 3–7 days later. For reliability analysis, postural stability tests (eyes open/closed – firm/soft surface in bilateral stance, single leg stance on the dominant/nondominant limb) and limits of stability tests (right, left, forward, backward) were performed. For validity analysis, the correlation between the data obtained from BTG4, Kinesthetic Ability Trainer 3000 (KAT3000) platforms, and Balance Evaluation Systems Test (BESTest) was analyzed. Postural stability tests (eyes open/closed in bilateral stance, single-leg stance on the dominant/non-dominant limb) were performed on both devices and BESTest was administered to each participant for validity assessment. The results of the study showed that the intraclass correlation coefficient (ICC) for test-retest reliability ranged from 0.846 and 0.657, indicating good to excellent reliability of test-retest responses. The postural stability scores on BTG4 showed a weak to moderate positive and statistically significant correlation with KAT3000 (EOBS: r=0.295, ECBS: r=0.376, EOOLS: r=0.447, ECOLS: r=0.498, p0.05). The results of study demonstrate that BTG4 is a reliable device for measuring postural stability and stability limits. In addition, when correlated with KAT3000, BTG4 was shown to be a valid device for postural stability testing.