İmam Şafiî'nin nesh anlayışı
Imam Shafi's understanding of nesh
- Tez No: 918681
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nesh meselesi, hicri ikinci asırdan itibaren fıkıh usulü başta olmak üzere birçok ilim dalının konusu olmuştur. Fıkıh tarihi içerisinde nesh konusu üzerinde ciddiyetle duran, konunun kavram ve ıstılahlarını ortaya koymaya çalışan ilk alim İmam Şafiî olmuştur. Bu anlamda özellikle fıkıh usulü alanlarında ilk tedvin edilen eserlere öncülük etmiş olan İmam Şafiî eserlerinde nesh konusuna detaylıca yer vermesiyle bu konuda kendisinden sonra gelenlere kaynaklık teşkil etmiştir. O neshin tahsis, takyid ve istisna kavramlarıyla eş değer manalarda kullanıldığı henüz İslami ilimlerin kavramsallaşma sürecinin başında neshe dikkat çekerek, ona yüklediği anlamla neshi bu kavramlardan ayırmıştır. İmam Şafiî nesh konusundaki düşüncesini“her şey ancak kendi dengi ile neshedilebilir”kaidesine dayandırarak, Kitab'ın ancak Kitap ile, sünnetin de ancak sünnet ile nesholabileceğini kabul etmiştir. Şafiî, nesh konusunu nazari bir mesele olmaktan ziyade pratik bir mesele olarak incelemiştir. Bu anlamda temizlikten ibadete, aile hukukundan hadd cezalarına varana kadar -itikadî hükümler dışında- fıkhi birçok konuda neshin örneğini sunmuş, bu örneklendirmelerinde de neshin Kitap ve sünnetin neshinin kabul ettiği şartlarla gerçekleştiğini delillerle temellendirmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of abrogation has been the subject of many branches of science, especially fiqh, since the second century of the Hijri. In the history of fiqh, one of the first scholars who seriously focused on the issue of abrogation and tried to reveal the concepts and terminologies of the subject was Imam Shafi'i. In this sense, Imam Shafii, who pioneered the first edited works, especially in the field of fiqh, constituted a source for those who came after him on this subject by covering the subject of abrogation in detail in his works. He drew attention to abrogation at the beginning of the conceptualization process of Islamic sciences, where abrogation was used in meanings equivalent to the concepts of allocation, restriction and exception, and distinguished abrogation from these concepts with the meaning he attributed to it. Imam Shafi'i based his opinion on abrogation on the principle that“everything can only be abrogated by its equivalent”and accepted that the Book can only be abrogated by the Book and the Sunnah can only be abrogated by the Sunnah. Shafi'i examined the issue of abrogation as a practical issue rather than a theoretical issue. In this sense, he presented examples of abrogation in many fiqh subjects, from cleanliness to worship, from family law to hadd punishments - apart from theological provisions - and in these examples, he based the abrogation on the conditions accepted by the Book and the sunnah.