Sınıf yönetimi sürecinde öğretmenlerin hibrit tabanlı öğrenme algıları ile öz gelişimleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' hybrid-based learning perceptions and their self-development in the classroom management process
  1. Tez No: 918685
  2. Yazar: ZEYNEP TUĞBA PAKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEF HAKAN TOYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi birçok alanda değişim yaşanmasını sağlamıştır. Bunlardan birisi de eğitim modelleridir. Eğitim modellerindeki gelişim de bireylerin kendi kendine öğrenmelerine yardımcı olmaktadır. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda bu araştırmada öğretmenlerin hibrit tabanlı öğrenme algıları ile öz gelişim becerileri arasındaki ilişki durumunu belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama hibrit tabanlı öğrenme algısı ölçeğinin geliştirilmesidir. İkinci aşama öz gelişim becerileri ölçeğinin geliştirilmesidir. Üçüncü aşama ise araştırma amacına yönelik ölçek uygulama aşamasıdır. Ölçek geliştirme aşamaları için evren 2023-2024 eğitim öğretim yılında, ilişkisel tarama için yapılan çalışma için de 2024-2025 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ilinin merkez ilçelerinde bulunan resmi okullarda görev yapan öğretmenler belirlenmiştir. Örneklem belirlemek için tabakalı örnekleme yöntemi seçilmiştir. Araştırma sonucunda iki ölçeğin geliştirme işlemi tamamlanmış olup bu ölçeklerden“Hibrit Tabanlı Öğrenme Algısı Ölçeği”üç boyuttan ve 13 maddeden oluşmaktadır.“Öz Gelişim Becerileri Ölçeği”ise tek boyutlu ve 13 maddeli olarak belirlenmiştir. Ölçek geliştirme işleminden sonra ilişkisel tarama modeliyle öğretmenlerin hibrit tabanlı öğrenme algıları ile öz gelişim becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin hibrit tabanlı öğrenme algıları ile öz gelişimleri arasında düşük seviyeli pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin“Hibrit Tabanlı Öğrenme Algısı Ölçeği”ne ait alt boyutlardan“HTÖ'ye Yönelik Olumsuz Algılar Boyutu”ile“HTÖ'ye Yönelik Sınıf Dışı Olumlu Algılar Boyutu”ile cinsiyete göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bundan sonra alanla ilgili yapılacak çalışmalarda öğretmenlerin hibrit tabanlı öğrenme algı düzeylerinin düşük olma sebepleri incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, the development of technology has caused changes in many areas. One of these is educational models. The development in educational models also helps individuals to learn on their own. Considering these, this study aimed to determine the relationship between teachers' hybrid-based learning perceptions and self-development skills. The research consists of three stages. The first stage is the development of the hybrid-based learning perception scale. The second stage is the development of the self-development skills scale. The third stage is the scale application stage for the purpose of the research. The universe for the scale development stages was determined as the 2023-2024 academic year, and for the study conducted for relational screening, the teachers working in public schools in the central districts of Kahramanmaraş province in the 2024-2025 academic year were determined. Stratified sampling method was selected to determine the sample. As a result of the research, the development process of two scales was completed and the“Hybrid-Based Learning Perception Scale”from these scales consists of three dimensions and 13 items. The“Self-development Skills Scale”was determined as one-dimensional and with 13 items. After the scale development process, the relationship between teachers' hybrid-based learning perceptions and self-development skills was examined with the relational screening model. As a result of the research, it was determined that there was a low-level positive relationship between teachers' hybrid-based learning perceptions and self-development. In addition, it was determined that teachers'“Hybrid-Based Learning Perception Scale”sub-dimensions“Negative Perceptions Towards HTT”and“Positive Perceptions Out of Class Towards HTT”differed according to gender. In future studies to be conducted in the field, the reasons for teachers' low hybrid-based learning perception levels can be examined.