Osmanlı Devleti'nde Nüzül Eminliğinin kuruluş ve gelişimi (XVI-XVII. yy)
The establishment and development of Nüzül Eminliği in the Ottoman State (XVI-XVII.centruies)
  1. Tez No: 918686
  2. Yazar: SALİH DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İŞBİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Osmanlı merkez teşkilatının malî kısmını oluşturan Bâb-ı Defterî bünyesinde teşekkül eden ve Defterdar'ın emrinde faaliyet gösteren Nüzül Emaneti'nin XVI-XVII. yüzyıllar arasındaki kuruluş ve gelişim sürecini ilk defa ele alan bu tez çalışmasının birincil kaynaklarını Osmanlı Arşivi'nde Bâb-ı Âsafî ve Bâb-ı Defterî fonlarında bulunan evrak ve defter serileri oluşturmaktadır. Bunun yanında yayımlanmış vesika ve defterler ile Osmanlı kronikleri çalışmada kullanılan diğer birincil kaynaklardır. Özellikle arşiv kaynaklarına dayalı olarak yerli ve yabancı akdemisyenler tarafından yapılan araştırma ve inceleme eserlerinden de ikincil kaynak olarak istifade edilmiştir. Söz konusu kaynaklar ışığında Nüzül Emaneti'nin kuruluş ve gelişim süreci, nüzül emini, nüzül kâtibi ve menzil mübaşirlerinin faaliyetleri, sefer zahiresinin asıl unsurları ve bunların temin yollarıyla merkez ve taşra askerî birliklerin sefer esnasında aldıkları günlük tayinatları incelenmiş, Osmanlı ordularının beslenme biçimleri hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study deals with the establishment and development process of the Nüzül Emaneti, which was founded within the Bâb-ı Defterî, the financial part of the Ottoman Central Organization, and operated under the command of the Defterdar-the minister of finance- between the centuries of 16th. and 17th. The primary sources of this study are the documents and registry book series in the Bâb-ı Âsafî and Bâb-ı Defterî funds in the Ottoman Archives. In addition, published documents and registry books and Ottoman chronicles are the other primary sources used in the study. Research and analysis works carried out by local and foreign academics, especially based on the archival sources, were also used as the secondary sources. In the light of the mentioned sources, the establishment and development process of the Nüzül Emaneti, the activities of the commissary-general, commisary clerks and post riders, the main elements of grain and provisions during the campaign and the ways of their supply, the daily rations of the central and provincial military units during the campaign were examined, and evaluations were made about the diets of the Ottoman armies.