Cephalometric evaluation of anterior maxillary expansion
Maksiller ön bölge genişletmesinin sefalometrik açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 91869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KÜÇÜKKELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
2. SUMMARY 2.1. English summary The aim of this study is to evaluate the effect of fixed fan-type expansion screw on anteriorly restricted maxillary cases. The study group consists of 11 patients (7 females and 4 males). All patients had anterior constricted maxillary arches (V-shaped arches) with normal intermolar width and no cross bite in the posterior region. All patients exhibited mild to moderate crowding in the anterior region of the maxillary dental arch; in addition to that they had dark comers while smiling. All patients were in the permanent dentition. Lateral, anterior-posterior cephalometric films and model photocopies were obtained before, after expansion (immediately) and three months after completing maxillary expansion. There was significantly more expansion in the intercanine and interpremolar width than in the intermolar width. Upper first molars rotated in the mesio-buccal direction, and upper arch perimeter increased remarkably. Maxillary dentoalveolar complex showed buccal bending anteriorly rather than posteriorly. Downward and forward movement of the upper jaw was observed, in addition to clockwise rotation of the mandible. 2.2. Turkish summary Çalışmanın amacı, sabit Fan-type ekspansiyon vidanın, ön darlık gösteren maksilla vakaları üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Çalışmada 7 kız 4 erkek olmak üzere 11 hasta kullanılmıştır. Tüm hastalar maksiller anterior ark darlığına (V-shaped ark), normal intermolar genişliğe sahiptirler. Hastaların hiçbirinde posterior bölgede çapraz kapanışa rastlanmamıştır. Tüm hastalar maksillanın ön bölgesinde hafif veya orta şiddette çapraşıklığa, ve gülme sırasında karanlık köşelere sahiptirler. Tüm hastalar daimi dişlere sahiptirler. Tüm hastalardan lateral ve anterior-posterior sefalometrik filmler ve model fotokopileri ekspansiyon öncesi, hemen sonrası ve ekspansiyondan 3 ay sonra alınmıştır.Kaninbr arası ve premolarlar arası bölgede, molarlar arası bölgeye göre daha fazla genişleme elde edilmiştir. Üst 1 molarlar mesiobükkal yönde rotasyon yapmışlardır. Üst ark perimetrasi önemli derecede artmıştır. Maksiller dentoalveolar proçesler ön bölgede arka bölgeye oranla daha fazla eğilme göstermişlerdir. Maksilianın aşağı ve öne doğru hareketi ile birlikte mandibulanm saat yönünde rotasyonu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY 2.1. English summary The aim of this study is to evaluate the effect of fixed fan-type expansion screw on anteriorly restricted maxillary cases. The study group consists of 11 patients (7 females and 4 males). All patients had anterior constricted maxillary arches (V-shaped arches) with normal intermolar width and no cross bite in the posterior region. All patients exhibited mild to moderate crowding in the anterior region of the maxillary dental arch; in addition to that they had dark comers while smiling. All patients were in the permanent dentition. Lateral, anterior-posterior cephalometric films and model photocopies were obtained before, after expansion (immediately) and three months after completing maxillary expansion. There was significantly more expansion in the intercanine and interpremolar width than in the intermolar width. Upper first molars rotated in the mesio-buccal direction, and upper arch perimeter increased remarkably. Maxillary dentoalveolar complex showed buccal bending anteriorly rather than posteriorly. Downward and forward movement of the upper jaw was observed, in addition to clockwise rotation of the mandible. 2.2. Turkish summary Çalışmanın amacı, sabit Fan-type ekspansiyon vidanın, ön darlık gösteren maksilla vakaları üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Çalışmada 7 kız 4 erkek olmak üzere 11 hasta kullanılmıştır. Tüm hastalar maksiller anterior ark darlığına (V-shaped ark), normal intermolar genişliğe sahiptirler. Hastaların hiçbirinde posterior bölgede çapraz kapanışa rastlanmamıştır. Tüm hastalar maksillanın ön bölgesinde hafif veya orta şiddette çapraşıklığa, ve gülme sırasında karanlık köşelere sahiptirler. Tüm hastalar daimi dişlere sahiptirler. Tüm hastalardan lateral ve anterior-posterior sefalometrik filmler ve model fotokopileri ekspansiyon öncesi, hemen sonrası ve ekspansiyondan 3 ay sonra alınmıştır.