Demokrat Parti döneminde Gaziantep'te seçimler ve siyaset
Elections and politics in Gaziantep during the Democrative Party period
  1. Tez No: 918690
  2. Yazar: GÜLŞEN TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞAVKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
1923'te Atatürk'ün kurduğu CHP'nin kuruluşundan itibaren tek parti ile yönetilen Türkiye, 7 Ocak 1946'da kurulan Demokrat Parti ile birlikte demokratikleşme sürecine girmiştir. Yirmi yedi yıllık CHP iktidarı 1950 seçimleri neticesinde sona ermiştir. 1946 seçimlerine etkili bir şekilde giremeyen Demokrat Parti 1950 seçimlerine daha teşkilatlı bir şekilde katılmıştır. Yurt genelinde ekseriyetle başarılı olarak iktidar olmuştur. Savaş yıllarının getirdiği bıkkınlık ve kırsala yönelik uygulanan propagandalar sayesinde Demokrat Parti halkın desteğini almıştır. 1950'de yapılan seçimler neticesinde birçok şehirde olduğu gibi Gaziantep'te de Demokrat Parti seçimleri tam liste halinde kazanmıştır. Köylü vatandaşların büyük oranda desteğini alan Demokrat Parti ilk iktidar dönemini başarılı bir şekilde geçirmiştir. Halkın refah seviyesinin ve huzurunun artması gibi gelişmelerle 1954 seçimlerine giren Demokrat Parti Gaziantep'te sekiz milletvekilliğinin tamamını alarak zaferini devam ettirmiştir. 1954 yılında yapılan muhtar ve ihtiyar heyeti seçimlerinde de büyük oranda başarı sağlayan Demokrat Parti Gaziantep'te CHP'ye karşı yaptığı çalışmaların ne kadar etkili olduğunu göstermiştir. Demokrat Partinin hızlı yükselişi 1955 belediye seçimlerinde sarsıntı geçirse de Gaziantep'te seçimlerin büyük çoğunluğunu Demokratlar kazanmıştır. 1957 milletvekili genel seçimlerine gelindiğinde ise ülke genelinde yaşanan sıkıntılar Gaziantep'te de baş gösterse de yapılan seçimler neticesinde Gaziantep on milletvekilliğinin tamamını Demokrat Parti almıştır. Bu çalışmada Demokrat Parti döneminde Gaziantep'te genel ve yerel ve seçimlerin basına yansımaları incelenmiştir. Gaziantep'te yaşanan 1950,1951,1954,1955,1957 seçim dönemleri aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmada tetkik eserler, resmi yayınlar, genel ve yerel gazeteler, arşiv belgeleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, which had been governed as a one-party state since the establishment of the Republican People's Party (CHP) by Atatürk in 1923, entered a process of democratization with the founding of the Democratic Party (DP) on January 7, 1946. The 27-year-long CHP rule came to an end as a result of the 1950 elections. Having participated in the 1946 elections without significant impact, the Democratic Party entered the 1950 elections in a more organized manner and achieved nationwide success, ultimately coming to power. The weariness caused by the war years and propaganda targeted at rural areas helped the DP secure popular support. Following the 1950 elections, the DP won all seats in Gaziantep, as it did in many other cities. Garnering substantial support from rural residents, the Democratic Party successfully completed its first term in power. Entering the 1954 elections with developments such as increased public welfare and peace, the DP maintained its dominance in Gaziantep, securing all eight parliamentary seats. The DP's success was further demonstrated in the 1954 local council and village head elections, where it achieved significant victories over the CHP in Gaziantep. Despite experiencing a setback in the 1955 municipal elections, the Democratic Party managed to win the majority of seats in Gaziantep. By the time of the 1957 parliamentary elections, national challenges were also reflected in Gaziantep. However, the DP managed to win all ten parliamentary seats in the province. This study examines the reflections of general and local elections during the Democratic Party era in Gaziantep as portrayed in the press. It seeks to shed light on the election periods of 1950, 1951, 1954, 1955, and 1957 in Gaziantep. The study utilizes secondary sources, official publications, national and local newspapers, and archival documents.