Psoriasis tanılı hastalarda tedavinin yaşam kalitesi ve psikososyal etkilerinin araştırılması
Investigation of treatment's impact on quality of life and psychosocial effects inpatients with psoriasis
- Tez No: 918725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AYRALER, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK AKŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Dermatoloji, Family Medicine, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Aile hekimliği ve Dermatoloji polikliniğine başvuran psoriasis hastalığı tanılı kişilerin tedavi değişimi ile yaşam kalitesindeki değişimi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran 100 hasta araştırmaya dahil edildi. Bu hastalara sosyodemografik form, Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ), Dermatolojik Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ), Psoriasis Yaşam Kalite Ölçeği (PYKÖ) yüz yüze uygulandı. Elde edilen veriler SPSS programıyla çalışılarak istatistik analizi yapıldı. Bulgular: Hastaların 56'sı (%56) kadın, 46'sı (%46) erkek idi. Katılanların 67'si (%67) 20-50 yaş arasındaydı. Hastaların 40'ında (%40) ailesinde psoriasis hastalığı mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between change in treatment and change in quality of life in people with psoriasis who applied to family medicine and dermatology outpatient clinics. Materials and Methods: 100 patients who applied to the Dermatology and Venereal Diseases Clinic of Giresun Training and Research Hospital were included in the study.. Sociodemographic form, Psoriasis Area Severity Index (PASI), Dermatologic Quality of Life Index (DQLI), Psoriasis Quality of Life Scale (PQLS) were applied to these patients face to face. The data obtained were analyzed statistically using SPSS program. Results: In our study, 56 (56%) of the patients were female and 46 (46%) were male. 67 (67%) of the participants were between the ages of 20-50 years. 40 (40%) of the patients had a family history of psoriasis.