Primer açık açılı glokom ve asemptomatik sol ventrikül disfonksiyonu arasındaki ilişki
The relationship between primary open-angle glaucoma and asymptomatic left ventricular dysfunction
- Tez No: 918726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Kardiyoloji, Eye Diseases, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Primer Açık Açılı Glokom (PAAG) retinal ganglion hücre aksonlarının ilerleyici kaybıyla sonuçlanan bir optik nöropatidir. Başlangıçta görme alanı kaybına neden olurken tedavi edilmezse geri dönüşü olmayan körlük ile kendini gösterir. Etyopatogenezlerindeki benzerlik PAAG ile kardiyovasküler hastalıkların farklı tasarımlar ile ilişkilendirilmesini sağlamıştır. Çalışmamızda amacımız ise PAAG hastalarında miyokardiyal performans indeksi (MPI) kullanılarak asemptomatik sol ventrikül disfonksiyonunu (ALVD) değerlendirmek ve risk faktörlerini belirlemektir. Materyal ve metod: Çalışmamızda, PAAG tanısı alan ve tedavi görmeyen 54 hasta (Glokom Grubu) ile benzer demografik özelliklere sahip 59 sağlıklı kontrol grubu (Kontrol Grubu) karşılaştırıldı. Tüm katılımcıların demografik özellikleri, laboratuvar testleri, elektrokardiyografi (EKG) verileri ve ekokardiyografi (EKO) ölçümleri kayıt altına alındı. Sol ventrikül MPI (LV MPI), sol ventrikül septal ve lateral duvarlardan doku doppler ölçümleri ile elde edilen izovolümetrik relaksasyon (IVRT), izovolümetrik kontraksiyon (IVCT) ve ejeksiyon zamanlarının (ET) ortalamaları alınarak elde edildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 113 katılımcının ortalama yaşı 58,63 ± 8,15 ve %48,6'sı (n= 55) erkekti. Glokom ve Kontrol gruplarının demografik özellikleri ve EKG ölçümleri benzerdi. Yapılan doppler ölçümlerine göre mitral kapak A dalgası anlamlı düzeyde Glokom grubunda daha yüksek saptandı [sırası ile 88,53 ± 20,74 ve 79,81 ± 17,01 (p: 0,007)]. Diğer taraftan E/A oranı ise Glokom grubunda (0,892±0,237) anlamlı düzeyde daha düşüktü (p: 0,020).
Özet (Çeviri)
Purpose: Primary open angle glaucoma (POAG) is a chronic optic neuropathy characterized by the progressive loss of retinal ganglion cell axons. In the initial stages, the condition results in a loss of visual field, with the potential for irreversible blindness if left untreated. The similarity in the etiology and pathogenesis has led to the association of POAG with cardiovascular diseases in different designs. The objective of this study was to assess the prevalence of asymptomatic left ventricular dysfunction (ALVD) in patients with primary open-angle glaucoma (POAG) using the myocardial performance index (MPI) and to identify potential risk factors. Material and Methods: In the present study, 54 untreated patients with POAG (Glaucoma Group) were compared with 59 healthy controls with similar demographic characteristics (Control Group). Demographic characteristics, laboratory tests, electrocardiography (ECG) data and echocardiography (ECHO) measurements were recorded in all participants. Left ventricular MPI (LV MPI) was obtained by averaging isovolumetric relaxation (IVRT), isovolumetric contraction (IVCT) and ejection times (ET) obtained by tissue Doppler measurements from the left ventricular septal and lateral walls. Results: The mean age of the 113 participants included in the study was 58,63 ± 8,15 years, with 48,6% (n=55) of the sample comprising male participants. The demographic characteristics and ECG measurements of the glaucoma and control groups were found to be similar. Doppler measurements revealed that the A wave of the mitral valve was significantly higher in the glaucoma group (88,53 ± 20,74 vs. 79,81 ± 17,01, p = 0,007). Conversely, the E/A ratio was significantly lower in the glaucoma group (0.892 ± 0.237) (p = 0.020).