Yeşil pazarlamanın elektrikli araç satın alma niyeti üzerindeki etkisinde yeşil ürün tutumu, yeşil algılanan yenilikçilik ve yeşil algılanan değerin aracı rolü
The mediating role of green product attitude, green perceived innovativeness and green perceived value in the effect of green marketing on electric vehicle purchase intention
- Tez No: 918728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeşil pazarlamanın elektrikli araç satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Aynı zamanda bu çalışmada yeşil ürün tutumu, yeşil algılanan yenilikçilik ve yeşil algılanan değerin bu etkide aracılık rolünün olup olmadığı incelenmektedir. Hedef kitleden kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşılan kişilerle çevrimiçi bir anket paylaşılmıştır. 261 kişiden veri elde edilmiştir. Bu veriler SPSS, AMOS ve JAMOVI programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, yeşil pazarlamanın yeşil ürün tutumu, yeşil algılanan yenilik, yeşil algılanan değer ve elektrikli araç satın alma niyeti üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi vardır. Yeşil ürün tutumu, yeşil algılanan yenilik ve yeşil algılanan değerin ise elektrikli araç satın alma niyeti üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi vardır. Ayrıca, yeşil ürün tutumu, yeşil algılanan yenilik ve yeşil algılanan değerin yeşil pazarlamanın elektrikli araç satın alma niyeti üzerindeki etkisinde aracılık rolü vardır. Çalışma bulgularının bir tartışması sağlanmıştır. Çalışma sonunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of green marketing on electric vehicle purchase intention. At the same time, this study examines whether green product attitude, green perceived innovation and green perceived value have a mediating role in this effect. Data were collected from the target audience using the snowball sampling method. An online survey was shared with people reached through social media channels. Data were obtained from 261 people. This data were analyzed using SPSS, AMOS and JAMOVI programs. According to the analysis results, green marketing has a positive and significant effect on green product attitude, green perceived innovation, green perceived value and electric vehicle purchase intention. Green product attitude, green perceived innovation and green perceived value have a positive and significant effect on electric vehicle purchase intention. In addition, green product attitude, green perceived innovation and green perceived value have a mediating role in the effect of green marketing on electric vehicle purchase intention. A discussion of the study findings is provided. Suggestions are made at the end of the study.