The correlation between elt students' listening anxiety, listening self-efficacy and listening comprehension in EFL
Yabancı dil olarak İngilizce bağlamında İngilizce dil öğretimi öğrencilerinin dinleme kaygısı, dinleme öz yeterliliği ve dinlediğini anlama arasındaki korelasyon
- Tez No: 918727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak İngilizce bağlamında İngilizce dil öğretimi öğrencileri arasında dinleme kaygısı, dinleme öz yeterliği ve dinlediğini anlama arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Birincil amaç, dinleme anlama becerilerinin ve dinleme öz yeterliğinin İngilizce dinleme kaygısının ve alt faktörleri olan“İngilizce dinleme konusunda gerginlik ve endişe”ve“Dinlemede güven eksikliği”nin önemli yordayıcıları olup olmadığını belirlemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel bir tasarım kullanmaktadır ve üç üniversitede İngilizce öğrenen, ana dili Türkçe olan 192 öğrenciyle yürütülmüştür. Veri toplama araçları arasında demografik bilgi formu, Yabancı Dil Dinleme Kaygısı Ölçeği, İngilizce Dinleme Öz Yeterlilik Ölçeği ve bir dinlediğini anlama testi yer almaktadır. Pearson korelasyonu ve çoklu regresyon analizleri, dinlediğini anlama becerilerinin İngilizce dinleme kaygısını ve alt faktörlerini önemli ölçüde yordadığını, dinleme öz yeterliliğinin ise yordamadığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, dinlediğini anlama becerilerini geliştirmenin dinleme kaygısını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir, ancak öz yeterliliğin rolü belirsizdir ve daha fazla araştırma gerektirmektedir. Bu çalışma, EFL öğrencilerinin dinleme öz yeterliliği, dinlediğini anlama ve dinleme kaygısı arasındaki ilişkiyi açıklığa kavuşturmaya yardımcı olur. Ayrıca, kaygıyı azaltmak için öğrencilerin dinlediğini anlama becerilerini iyileştirmeye odaklanmanın önemi konusunda dil eğitimcilerine öneriler sunar. Literatürde bu üç değişkeni toplu olarak inceleyen çalışmalarırn azlığı göz önüne alındığında, bu çalışmanın literatürdeki bu boşluğu doldurması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the correlation between listening anxiety, listening self-efficacy, and listening comprehension among ELT students in an EFL context. The primary aim is to determine whether listening comprehension skills and listening self-efficacy are significant predictors of English listening anxiety and its sub-factors, namely“Tension and worry over English listening”and“Lack of confidence in listening.”The research employs a correlational design, one of the quantitative research methods, and was conducted with 192 native Turkish-speaking students learning English at three universities. Data collection tools included a demographic information form, the Foreign Language Listening Anxiety Scale, the English Listening Self-Efficacy Scale, and a listening comprehension test. Pearson correlation and multiple regression analyses revealed that listening comprehension skills significantly predicted English listening anxiety and its sub-factors while listening self-efficacy did not. These findings suggest that improving listening comprehension skills can significantly reduce listening anxiety, but the role of self-efficacy is uncertain and requires further research. This study helps clarify the relationship between EFL students' listening self-efficacy, listening comprehension, and listening anxiety. It also offers suggestions for language educators on the importance of focusing on improving students' listening comprehension to reduce anxiety. Given the scarcity of literature examining these three variables collectively, this study is expected to fill this gap in the literature.