Teopolitik açıdan Hıristiyan siyonizmi
Christian zionism from a theo-political perspective
- Tez No: 918737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇİNPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Siyonizmin her geçen gün Orta Doğu'da artan şiddeti, bölgesel boyutta Kudüs topraklarını, küresel boyutta ise pek çok ülkenin teopolitik ilişkilerini etkilemektedir. Böylesi bir etkiye sahip olan Siyonizm olgusunun salt bir Yahudi Siyonizmi perspektifinden yorumlanması, günümüz Dinler Tarihi çalışmaları açısından literatür boşluğuna sebep olmaktadır. Literatürdeki bu boşluğa katkı sağlamak ve daha geniş araştırmalara zemin oluşturmak amacıyla bu çalışmada, Siyonizmin tarihi gelişiminde temel bir rol üstlenen Hıristiyan Siyonizminin teopolitik yapısı ve etkileri incelenmiştir. Hıristiyan Siyonizmi; teolojik temelleri XVI. yüzyılda İngiltere'de ortaya çıkan restorasyon doktrinine dayanan, XIX. yüzyıla gelindiğinde ise Amerika'da Evanjelik Protestanlar ve Cumhuriyetçi Parti'ye mensup muhafazakarlar arasında yaygınlaşan teopolitik bir akımdır. Apokaliptik inanç temelinde Siyonizm faaliyetlerine yoğun destek sunan bu akım, Mesih'in yeniden dönüşü için Yahudi halkını ve İsrail'i desteklemeyi bir inanç vazifesi olarak görmektedir. Apokaliptik temelli bu teolojik karakterinin yanı sıra; Amerika Birleşik Devletleri'nde Cumhuriyetçi partiye mensup muhafazakar kesimin benimsediği bir akım olması sebebiyle iç siyasette ABD başkanlık seçimlerine etki ederken dış siyasette ABD'nin İsrail merkezli Orta Doğu politikalarına yön veren global boyutlu bir teopolitik güce sahiptir. Sahip olduğu bu teopolitik etki minvalinde çalışmanın birinci bölümünde tarihsel metot ile Yahudi-Hıristiyan ilişkilerinin tarihsel gelişimi incelenmiş ve böylelikle Hıristiyan Siyonizminin arka planı temellendirilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Hıristiyan Siyonizminin öncelikle teolojik arka planı açıklanmış, ardından Hıristiyan Siyonistlerin İsrail'e yönelik tutumları teopolitik açıdan irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing violence of Zionism in the Middle East affects the land of Jerusalem regionally, the theopolitical relations of many countries globally. The interpretation of the phenomenon of Zionism, which has such an effect, from a purely Jewish Zionist perspective causes a gap in the literature in terms of contemporary History of Religions studies. In order to contribute to this gap in the literature and to form the basis for more comprehensive research, this study examines the theopolitical structure and effects of Christian Zionism, which has a fundamental role in the historical development of Zionism. Christian Zionism is a theopolitical movement whose theological foundations are based on the restoration doctrine, which emerged in England in the XVI. century and became widespread among Evangelical Protestants and conservatives belonging to the Republican Party in America in the XIX. century. This movement, which provides intense support to Zionist activities based on the belief in the apocalypse, sees supporting the Jewish people and Israel for the return of the Messiah as a duty of faith. In addition to this theological character based on the apocalypse; As a movement adopted by the conservative section of the Republican Party in the USA, it has a global theopolitical power that affects the US presidential elections in domestic politics and directs the US's Israel-centered Middle East policies in foreign policy. In the context of this theopolitical influence, the first part of the study examines the historical development of Jewish-Christian relations using historical methods, thus attempting to establish the background of Christian Zionism. In the second part, the theological background of Christian Zionism is first explained, and then the attitudes of Christian Zionists towards Israel are examined from a theopolitical perspective.