Doğu Türkistan Hoten İslam Hükümeti (1933-1934) ve tarihi önemi
Khoten republic of East Turkistan (1933-1934) and historical importance
  1. Tez No: 918747
  2. Yazar: MAIMAITUSONG REYIMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
1930'lı yıllardaki Doğu Türkistan Milli İnkılabın önemli bir parçası olan Hoten İnkılabı, Nisan 1933'te“Hoten İslam Hükümeti”adında bağımsız bir hakimiyet kurdumuşdur. Kaşgar'da kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'nin temelini oluşturması yönünde, çok önemli olan bu hükümet hakkında Türkiye'deki akademik çalışmalar yok denecek kadar azdır. Uygur Türkçesi'nde ise İnkılaba bizzat katılan şahısların kaleme aldığı hatıralar dışında çok az araştırma ve değerleme eserler mevcuttur. Tüm bunlar Doğu Türkistan'ın yakın dönem tarihinin önemli bir parçası olan Hoten İslam Hükümetinin faaliyetleri, yurt içi ve yurt dışındaki etkileri ve tarihsel önemini aydınlatmak için yeterli olamamıştır. Bu tez ile Hoten İslam Hükümetinin kuruluşundan yıkılışına kadar olan süreç, elde edilen kaynaklar eşliğinde tüm detaylarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada Hoten Hükümeti'nin kuruluşundan yıkılışına kadar olan süreçteki önemli şahsiyetlerin biyografilerine de yer verilmiştir. Tüm bunların yanında konunun daha anlaşılır olması açısından, Doğu Türkistan'ın o dönemki genel durumu kısaca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Khoten Revolution, which was an important part of the East Turkestan National Revolution in the 1930s, established an independent sovereignty called the Khoten Islamic Government in April 1933. There are almost no academic studies in Turkey about this government, which was also important in terms of forming the basis of the East Turkestan Islamic Republic established in Kashgar. In Uyghur Turkish, there are very few research and evaluation works other than the memoirs written by people who personally participated in the Revolution. All of these were not sufficient to elucidate the activities of the Hoten Islamic government, its effects at home and abroad, and its historical importance, which is an important part of the recent history of East Turkestan. With this thesis, the process from the establishment of the Khoten Islamic Government to its collapse has been revealed in full detail with the help of the sources obtained. In addition, the lives of important figures in the process from the establishment of the Khoten Government to its collapse are also included in the study. In addition to all these, the general situation of East Turkestan at that time was briefly discussed in order to make the subject more fluid.